Hamilelikte Nargile İçilir mi?

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları yok sayılamayacak kadar fazladır. Sigaranın zararlı olduğu üzerinde bilim insanları çok fazla durmaktadırlar. Halkta bundan dolayı nargileyi sigaradan daha masum gibi görmektedirler. Hatta sigarayı bırakıp nargile içmeye bile başlayanlar vardır. Ancak bilinenlerin aksine nargile içerdiği maddeler ve içilme şeklinden dolayı sigaradan kat kat daha zararlıdır.

Şunu da belirtelim ki sigara da çok zararlı ama nargile de ondan aşağı kalır yanı olmamakla daha fazla zararlıdır. Yanlış anlaşılmaya mahal verip sigara zararsızdı diyormuşuz gibi algılanmasın. Peki, gebelikte nargile içilir mi sorusunun cevabına tabi ki hayır, kesinlikle içilmemelidir. Sizlere bu yazımızda nargile içmenin neden zararlı olduğundan ve hamilelikte nargile içmenin zararlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Nargile İçmek Neden Zararlı?

Hamilelikte NargilePinHamilelikte nargile içmek anne adayı ve bebek için çok tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Nargile diğer tütün ürünlerine göre yüz kat daha zararlıdır. Evet, yanlış görmediniz nargilenin içindeki tütünde tam yüz kat daha fazla zehirli madde bulunmaktadır.

Ayrıca nargilenin içerisinde de bulunan arsenik gazı da sigaradan daha fazladır. Sigarayla kıyaslamamızın sebebi sigaranın zararlarını zaten bildiğinizi varsaydığımızdandır. Hamilelikte nargile içmek kadar nargile içilen ortamda bulunmakta hem anne adayı hem de bebek için çok zararlıdır.

Bkz: Hamilelikte çilek yenir mi

Hamilelikte Nargile İçmenin Anne Adayına ve Bebeğe Zararları

Hamilelikte nargile içmek bebek ve anne adayı için çok zararlıdır. Anne adayı ve bebek nargile tütünün içinde bulunan zehirli maddelere ve arsenik gazına maruz kalmaktadır.

 • Nargile mekanizması gereği duman su içinden geçerek gelir. Su içerisinden gelen duman ciğerlerin en ince bölgelerine kadar dahi ulaşabilmektedir. Bu da kişinin ciğer problemi yaşamasına sebep olur. Su ile içinize çektiğiniz duman ciğerler tarafından çok kolay emilir. Bu nedenle bir tane nargile içtiğinizde 3-4 paket sigara içmiş gibi zarar görürsünüz.
 • Hamilelikte nargile içerken vücuda alınan bol miktarda zehirli maddeler vücutta toksin birikmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak ta vücut bağışıklığı düşer ve hastalıklara karşı korunmasız kalırsınız.
 • Erken doğumların sebebi çoğunlukla tütün ürünleri kullanımından kaynaklanmaktadır.
 • Nargile, sigara, puro gibi tütün ürünleri tüketen hamile anne adaylarının bebeklerinde gelişim sorunları ve kusurlu doğumlar meydana gelmektedir.
 • Hamilelikte nargile içmek bebeği doktun sonrada uzun vadede etkileyecek sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.
 • Nargile bağımlısı hamile anne adaylarının bebekleri de ilerleyen yaşlarında tütün bağımlılığına yatkın olabilmektedir.

Bkz: Hamilelikte sakız çiğnenir mi

5/5 - (61 votes)
“Hamilelikte Nargile İçilir mi?” üzerine 2 yorum
 1. Araştırmalar hamile bayanın günde 250-300 mg’nin üzerinde kafein almaması gerektiğini söylemektedir. Her şeyin fazla alınması bebeğe zarar vereceğini de hatırlatmakta fayda vardır. Bu sebeplerle hamilelikte türk kahvesi ve diğer kahveler çok sık tüketilmemelidir. Riskli gebeliklerde tüketim sıfıra kadar indirilebilir.

  Cevapla
 2. Hamilelikte yaşanabilecek hafif ağrı ve kramplara karşı ıhlamur çayı rahatlatıcı özellik gösterir. Ihlamur bitkisi spazm giderici özellikler taşır. Ateş söz konusu olduğunda ateş düşürücü etkisi olduğu söylenir. Ihlamurun hamileler için en önemli faydalarından biri nezle, grip gibi hastalıklarda semptomları azaltmasıdır.

  Cevapla
Yorum yapın