Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır? 4 Etkili Yöntem

Hamilelikte anne adaylarını en çok zorlayan şeylerden bir tanesi de ödem/şişkinlik. Peki, hamilelikte ödem nasıl atılır ? Bu yazımızda sizlere Hamilelikte Ödem Azaltma Yöntemleri/Egzersizleri nelerdir anlatarak hamileliğinizi rahat geçirmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Sizlerin de yaşayıp tecrübe ettiğiniz Hamilelikte Ödem Azaltma Yöntemleri/Egzersizleri varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte Ödem/Şişlik Neden Olur?

Hamile olan anne adayı hamilelik öncesine göre neredeyse iki kat su tüketmekte. Hamileliğe bağlı olarak ta kan basıncı ciddi anlamda artar bu sebeple de damarlarda genişleme olur ve fazla sıvının bir kısmı bu dokuların içinde birikir. Bu da hamile anne adayının vücudunda ödem/şişkinlik oluşturur. Anne adayları korkmanıza gerek yok hemen hamilelikte ödem nasıl atılır anlatıyoruz.

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır ?

Sıvı alımını arttırmak,  az tuz değil dengeli tuz tüketimi yapmak, düzenli yürüyüş yapmak, bol bol uzanıp dinlenmek, uzanırken sol tarafa dönük uzanmak, rahat kıyafetler giymek… Daha da arttırılabilir. Bu saydıklarımızı yapmak bile ciddi anlamda sizi rahatlatacak ve şişkinliğinizi alacaktır. Bu arada doktor kontrollerinizi de ihmal etmeyin. Şişkinlik/ödem hamilelikte normal kabul edilirken ödem ve şişkinliğin fazla olması hipertansiyon belirtisi de olabilir. Peki, evde yapabileceğimiz hamilelikte ödem azaltma yöntemleri/egzersizleri var mı? Tabi ki var.

Bknz: Beta HCG Değerleri Nedir adlı makaleyi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte Ödem Azaltma Yöntemleri/Egzersizleri

Yürüyüş her zamanki gibi birinci sırada, ayak egzersizleri, bacak egzersizleri, merdiven çıkmak ta ödem azaltmaya yardımcı olur.

  • Yürüyüş: Sakın hamileyim yorulmamam lazım demeyin, kendinizi yormadan da sakin yürüyüşler yapabilirisiniz.
  • Ayak Egzersizleri: Ayak indirip kaldırma, ayak çevirme, ayak bileği pompalamak (ankle pump)
  • Bacak Egzersizleri: Basamaktan inip çıkma, bacak esnetme, alt bacak masajı
  • Merdiven Kullanmak: Çok yukarı katlara çıkmayacağınız zaman asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.

Bu yukarıda saydığımız hamilelikte ödem azaltma yöntemleri/egzersizleri sadece ödem atmaya değil, hamileliği kolay ve rahat geçirip kolay doğum yapmanıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bebeğin gelişimine ve huzurlu olmasını da sağlayacaktır.

Hamilelikte ödem en normal durumlardan biridir. Biraz dikkat ederek ödemi azaltmak sizin elinizdedir. Artık anne adayları bilinçli, bebekler sağlıklı.

5/5 - (48 votes)
“Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır? 4 Etkili Yöntem” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte ödem nasıl atılır sorusunun cevaplarından bir tanesi de şekerli besinlerin hamilelik boyunca tüketilmemesi olacaktır. Doğal tatlandırıcıların besin maddesi olarak tercih edilmesi yararlı olacaktır. Özellikle doğal tatlandırıcı olarak bal besinini tavsiye edebiliriz. Hamur işleri ve özellikle ekmekte çok fazla miktarda tuz vardır.

    Cevapla
Yorum yapın