Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin kabusudur. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte en bilinen sebebi stres kaynaklı olmasıdır. Fakat hamilelikte saç dökülmesi hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Normal zamanda saç oranınız çok daha fazla iken hamilelikte kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri de ne yazık ki saç dökülmesi olmaktadır. Bu sorun doğum sonrasında da bazı kadınlarda devem ederken eğer önlemini alırsanız sonrasında böyle bir durum yaşamazsınız.

Kadınlar için saçları tabi ki çok önemlidir. Hamilelikte saç dökülmesi sorunu hormonları değiştiği için meydana gelmekte ve ne yazık ki anne adayını üzen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu sürecin geçici olduğunu düşünmeli saçlarınıza her zamankinden çok daha hassas davranmalı ve sizin için en uygun olan doğal içerikli şampuanları kullanmak için tercih etmelisiniz.

Bkz: Oligohidroamniyoz Nedir? Amniyotik Sıvısı Nasıl Arttırılır?

Hamilelikte Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Genellikle bu sonun hamileliğin 5. ayından sonra kendini çok daha fazla göstermeye başlamaktadır. Hamilelik döneminde hormonlar vücutta birçok değişikliğe sebep olduğu gibi saç dökülmesi de bunlardan biridir. Hamile kadınların hepsinde görülmemekle birlikte birçoğunun yaşadığı bir durumdur.

Hamilelikte saç dökülmesi yaşayan kadınlarda bu durum doğum sonrasında da kısa bir süre devam eder fakat ondan sonra saçlarınızın çok daha fazla gürleştiğini ve artık dökülmenin tamamen durduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle dökülme sorununa kafanızı takıp bu dönemde kendinizi üzmemenizi tavsiye ederiz.

Bkz: Test Yapmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Kadınlar için saçlarının önemini sanıyoruz ki anlatmaya gerek yoktur. Hamilelik dönemi birçok alanda anne adayını etkilediği gibi bu konuda da etkilemekte ve dökülmelere yol açmaktadır.

Hormonların değişmesinin vücuttaki etkilerinden biri de budur. Fakat doğum sonrasında saçlarınızdaki dökülmenin durduğunu ve dolayısıyla da gürleşmenin başladığını zamanla göreceksiniz. Bu nedenle bu sizin yapmanız gereken bu sorunun önüne biraz da olsa geçebilmek için doğal içerikli, kimyasal içermeyen şampuanlar kullanmak doğru bir tercih olacaktır, saçlarınızı tararken de yavaş hareketlerle taramak yine dökülmenin önüne geçecek bir durumdur.

Doğumdan sonraki dönem hem vücudunuzun hem de saçlarınızın yenilenme dönemi olduğu için bu dökülmelerin geçici olduğunu doğum sonrasında çok daha sağlıklı saçlarınız olacağını bilmeli ve bunun için canınızı sıkmamalısınız. Hamilelikte saç dökülmesi her anne adayının yaşadığı fakat geçici olması sebebiyle de çok da önemli olmayan bir konudur.

5/5 - (23 votes)
“Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur? İşte 4 Neden. uBilgi tarafından. 4 Şubat 2022 75 kez okundu Okuma süresi: 2dk, 27sn + …

    Cevapla
Yorum yapın