Hamilelikte Sakız Çiğnenir mi?

Sakız çiğnemek keyif vermekle beraber faydaları da olan bir egzersizdir. Ancak sakız çiğnemek sanıldığı kadar masum olamayabiliyor, tahmin edilmeyen zararları da bulunmaktadır. Peki, hamilelikte sakız çiğnenir mi? Size bu yazımızda sakızın içeriğinden ve sakız çiğnemenin hamilelikte zararlarını anlatacağız.

Bkz: Nub Teorisi ile Cinsiyet Tahmini

Hamilelikte Sakız Çiğnemek

Hamilelikte Sakız PinÇocukların sakızla tanışması anne adaylarının hamilelikte sakız çiğnemesiyle başlamaktadır. Çocukluktan itibaren eğlenceyle başlayan sakız çiğneme, biraz büyüyünce şişirilen sakız balon yapılmaya başlanır derken artık yetişkin olunduğunda da stres atmak için, can sıkıntısından ya da sigarayı bırakanların ağızları boş kalmasın diye tercih etmelerine sebep olur.

Sakız eski dönemlerden bu yana insanlık hayatında hep olmuştur. İlk sakız ağaçlardan çıkan doğal sakızların çiğnenmesiyle başlanmıştır. Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle sakızlar fabrikalarda ve gıda atölyelerinde kimyasal işlemlerden geçerek üretilmektedir. Eskiden doğal olan sakız şimdilerde tatlandırıcılarla ve başka koruyucu maddelerle zararlı hale gelmiştir.

Hamilelilikte sakız çiğneme alışkanlığı devam ederse işte orada durmanız gerekli. Çünkü hamilelikte sakız çiğnemek hamile anne adayı ve bebek için ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bakalım gebelikte sakız çiğnemenin zararları nelermiş?

Bkz: Hamilelikte sucuk yenir mi

Hamilelikte Sakız Çiğnemenin Zararları

 • Gebelikte sakız çiğnemek içeriğindeki tatlandırıcılar nedeniyle zaten hamileliğin etkisiyle hassaslaşan dişlere zarar vermektedir.
 • Hamilelikte sakız çiğnerken sakızın içeriğinde bulunan doğal olmayan tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucuları vücudumuza alırız ve bu maddeler anne adayına da bebeğin gelişimine de zararlıdır.
 • Sakızın yutulması durumunda ise mide ve bağırsaklarda sorun oluşmasına sebep olur.
 • Mide ekşimesine geçici çözüm olarak tercih edilse de fazla çiğnendiğinde mide bulantısı yapabilmektedir.
 • Çok fazla sakız çiğnemek baş ağrısını tetiklemektedir.
 • Çene kemiklerini çok çalıştırmaktan çene kaslarını ağrıtır.

Bkz: Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Sakız çiğnemenin azda olsa faydaları bulunmaktadır. Yemeklerden yarım saat sonra hamilelikte sakız çiğnendiğinde mide asit dengelenmesine yardımcı olur. Sadece hamilelikte değil normal zamanlarda da paketli gıdaları tamamen hayatımızdan çıkartmak ya da en azından olabildiğince uzak durmak faydalı olacaktır.

Bkz: Hamilelikte bal yenir mi

5/5 - (22 votes)
“Hamilelikte Sakız Çiğnenir mi?” üzerine 2 yorum
 1. Diyette hangi sakız çiğnenir? Şekerli bir sakız içerisinde yaklaşık 5 ila 10 kalori barındırıyor. Yine de genel olarak şekersiz sakız tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sakız çiğnemek, atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yol olarak tercih ediliyor. Diyette sakız çiğnemek doğru mu?

  Cevapla
 2. Diyette hangi sakız çiğnenir? Şekerli bir sakız içerisinde yaklaşık 5 ila 10 kalori barındırıyor. Yine de genel olarak şekersiz sakız tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sakız çiğnemek, atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yol olarak tercih ediliyor. Diyette sakız çiğnemek doğru mu?

  Cevapla
Yorum yapın