Hamilelikte Sıcak Su Torbasına Oturmak Zararlı Mı?

Gebelik döneminin özellikle de son aylarında artık anne adayının yükü oldukça artmış ve doğal olarak da ağrıları artmaya başlamıştır. Bilindiği üzere hamilelik döneminde ilaç kullanımı doğru değildir. Çünkü bebeğe yan etkilerinin olması olası bir durumdur. Doktorlar tarafından anne adayına yan etkisi en az olacak ağrı kesiciler bu dönemde verilmekte fakat birçok anne adayı bunları bile kullanmak istemediği için farklı yollara başvurmaktadır.

Hamilelikte Sıcak Su Torbasına Oturmak Zararlı Mı?

Hamilelikte Sıcak su torbasına oturmak da bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Hamileyken sıcak su torbasına oturmak özellikle de ağrınız olduğunda sizi oldukça rahatlatacak bir yöntemdir. Bebeğinize ve size hiçbir zararı olmamasının yanı sıra aksine ağrınızın sıcak kompres ile hafiflemesinde yardımcı olan bir seçenektir. Bebek rahim ağzına yaklaştıkça rahme baskı yapmakta ve bu durum da doğal olarak şiddetli sayılabilecek ağrılara sebep olmaktadır. Bu yöntem ile rahatlayacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Hamilelikte Sıcak Su Torbasının Doğru Kullanımı

Hamilelik süresi boyunca özellikle de ilk defa bu deneyimi yaşayan anne adayları bir şeyi yapmadan önce mutlaka yapmak istediği şeyin doğruluğu hakkında araştırma yapmalıdır. Hamileyken sıcak su torbasına oturmak bebeğinizi etkiler mi sorusu aklınıza takıldıysa bu sorunun cevabını yazımızda bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gebeliğin özellikle de ilk aylarında rahmin çok fazla sıcaklığa maruz kalması tehlikeli olabilir. Bunun için hamilelerin sauna, hamam gibi sıcaklığı yüksek yerlerde bulunması yanlıştır. Ama sıcak kompresin ağrıyı azalttığı da bir gerçektir. Bunun için akla ilk olarak sıcak su torbası gelir. Torbanın üzerine oturmak doğru bir yöntem olabilir fakat dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

Ağırlığınızı tamamen torbaya vermemelisiniz. Patlaması durumunda ciddi hasar görebilirsiniz. En doğru şekilde kullanım siz yatar pozisyonda iken bacaklarınızın arasına almanız hem üzerine baskı uygulanmadığından hem de istenilen düzeyde sıcaklık vereceğinden ağrıların azalmasında ve sizin kendinizi çok daha iyi hissetmenizde etkili olacak ve fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Sıcak Su Torbası ile Ağrıları Azaltın

Anne adayları hamilelik sürecinde birçok farklı sorun yaşamakta bunlardan biri de tabi ki özellikle de bebeğin büyümesi ile birlikte ağrıların artmasıdır. Ağrı kesici ilaçların da bu dönemde kullanılması çok gerekmedikçe doğru olmadığından dolayı anne adayları farklı yöntemler ile ağrılarını azaltmak istemektedir.

Hamileyken sıcak su torbasına oturmak bu yöntemlerden biri olarak bilinir ve ağrıyı azaltma etkisi de gözle görülür şekildedir. Çünkü sıcak uygulamalar kan akışını hızlandırmakta ve vücuttaki ağrı dinamiğini de ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle eğer hamilelik sürecinde iseniz ve ağrılarınız varsa bu yöntemi doğru bir şekilde uygulayarak siz de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

5/5 - (93 votes)
“Hamilelikte Sıcak Su Torbasına Oturmak Zararlı Mı?” üzerine 2 yorum
  1. Günlük hayatımızda sıklıkla yer verdiğimiz hatta bazı dönemlerimizde elimiz ayağımız olan sıcak su torbaları, ağrıları dindirmede ve vücudu rahatlatmakta birebir çözümdür. Hamilelikte sıcak suya oturmak zararlı ? Hamilelikte sıcak su torbası kullanmak zararlı , sıcak su torbasında nelere dikkat edilmeli?

    Cevapla
  2. Bu konular arasında hamilelikte sıcak su torbası zararlı konusu da sık sık araştırmalara konu olur. Gebelik döneminde ortaya çıkan kas ağrıları gebeliğin genel stresini arttırmaktadır. Anne adayının stresi ise genellikle bebeği farklı şekillerde etkileyen bir durumdur.

    Cevapla
Yorum yapın