Hamilelikte Sucuk Yenir mi?

Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan sucuk Türk Mutfağında çok tercih edilen bir gıdadır. Herkesin severek tükettiği sucuğun hamilelikte tüketimi nasıl olmalı? Hamilelikte sucuk yenir mi?  Hamile anne adayları lezzetli oluşundan dolayı sucuk aşerebilmektedirler. Bakalım sucuk içeriğinde hangi maddeler var gebelikte sucuk yemenin zararları nelerdir?

Bkz: Doğumu Kolaylaştırmak İçin Dua

Hamilelikte Sucuk Yemenin Zararları

Hamilelikte Sucuk PinGebelikte sucuk yenir mi sorusuna üzülerek hayır diyoruz. Sucuk gibi şarküteri ürünleri sadece hamilelikte değil normal zamanlarda bile tüketimi zararlı olabilmektedir. Sucuk, sosis, salam gibi ürünler hayvanların etlerinden arta kalan, sağlıksız ve ucuz atıklarından yapılmaktadır. Bu gıdalar yapılırken nitrit-nitrat adında renk parlaklaştıran bir madde kullanılmaktadır. Bu madde kansorejen bir maddedir. Bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkileyerek zekâ geriliği, hiperaktivite ve kusurlu doğumlara sebebiyet verebilir. Hamilelikte sucuk yemek parazit ve bakteri bulaştırabilir buda hamile anne adayında ve bebekte ciddi sorunlara yol açabilir. Çiğ ette bulunan toksoplazma paraziti bebek için ölüme kadar sebebiyet verebilir. Ayrıca Hamileyken sucuk yemek, çok yağlı olduğundan anne adayında sağlıksız kilo artışına neden olabilmektedir. İşlenmiş gıdalar genel vücut sağlığı için de risklidir. Peki, hamileyken sucuk aşerdiniz ve yemek istiyorsunuz nasıl tüketebilirsiniz?

Bkz: Hamilelikte mantar yenir mi

Hamilelikte Sucuk Nasıl Tüketilmeli?

Dayanılmaz derecede sucuk aşerdiniz ve tüm riskleri göze alarak hamilelikte sucuk yemeye karar verdiniz;

 • Sucuğu, mutlaka güvenilirliğinden emin olduğunuz kasabınızdan ya da marketten alacaksanız da güvendiğiniz markalardan tercih etmelisiniz.
 • Hamilelikte sucuk yiyecekseniz kırmızı ettin yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Tavuk vb beyaz et içerenleri tercih etmemelisiniz.
 • Çiğ ette Toksoplazma paraziti ve bakteriler olabileceğinden iyice pişirilip öyle tüketmelisiniz. Çok pişirirken yakmamaya da özen gösteriniz, yanık gıdalar toksik madde içerir, böyle durumlarda tüketmeyip atmanızı öneririz.
 • Hamilelik dönemi boyunca 2 defadan fazla yememelisiniz.
 • Gebelikte sucuk tüketirken porsiyonlarınızı çok küçük tutmalısınız.

Hamileyken sucuk tüketmek hiçbir açıdan faydalı olmamakla beraber bu gıdanın tüketilmesi hamile anne adayı içinde bebek içinde büyük riskler taşımaktadır. Hamilelikte sucuk yemeden önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmenizi ve onun talimatlarına uymanızı öneririz.

Bkz: Hamilelikte karnabahar yenir mi

5/5 - (51 votes)
“Hamilelikte Sucuk Yenir mi?” üzerine 2 yorum
 1. Hamilelikte sucuk yemenin zararları şöyledir: Sucukların içeriğinde nitrik ve nitrat tuzları yer alır. Bu tuz sucuğun parlak renkli olmasını sağlar. Aynı zamanda da kanserojen etkisi gösterir. Bu halde zararlı bir besin haline gelen sucuklar gebelik döneminde tüketilirse bebek gelişimi olumsuz yönde etkilenir.

  Cevapla
 2. Hamilelikte sucuklu tost yenir mi? Sucuk, salam ve sosis gibi besinler oldukça lezzetliler ve bu tür besinlere karşı istek hamilelik döneminde artabiliyor. Ancak bu ürünlerin hazırlanma aşamasında eklenen nitrit-nitrat adındaki gıda katkı maddeleri kanserojendir ve bebeğiniz için toksik olabiliyor.

  Cevapla
Yorum yapın