Hamilelikte Ton Balığı Yenir mi?

Balık tüketimi yediden yetmişe faydalıdır. Ancak hamilelikte tüketirken dikkat edilmesi gereken gıdalar arasında. Aslında hamile anne adayına haftada 2 kez balık yemesi önerilirken bazı balıklar içerdiği yüksek cıva nedeniyle yasaklı yiyecekler grubundadır.

Tüketilmemesi gereken balıklar arasında tonbalığı başta gelmektedir. Peki, hamilelikte ton balığı yenir mi?  Tonbalığı kolay ulaşılabilir, salatalarda gibi hızlı hazırlanıp tüketilebilir aperatif yemeklerde yaygın kullanılır. Lezzetli olan ton balığı hamile anne adayları tarafından aşerilir. Besleyiciliği ve doyuruculuğu da fazladır.

Bkz: Hamilelikte Karnabahar Yenir mi?

Hamilelikte Ton Balığı Zararları 🐟

hamilelik ton balıgıPinTon balığında yüksek miktarda cıva bulunduğundan dolayı hamilelikte ton balığı tüketimi önerilmez. Cıva anne adayı ve bebek için ciddi sorunlar doğurabilir. Cıvanın en büyük etkisi beyin gelişimini engellemek ve zekâ geriliğine sebep olmasıdır. Cıvanın yüksek miktarda alınması sinir sistemini, bağışıklık sistemini ve böbrekleri etkiler, toksik madde oluşturur.

Ton balığının besin değeri çok yüksektir. Hamilelikte ton balığı faydalı görünse bile yüksek cıva içeriğinden dolayı önerilmemektedir. Konserve olarak az miktarda tüketildiğinde zararlı olmayabilir. Cıva yüksek miktarda alındığında vücutta birikme yapar. Az miktarda ve kontrollü tüketilen ton balığı anne adayına ve bebeğe zararlı olmayabilir. Amerika’da hamile anne adaylarına hamile olduklarının öğrenildiği andan itibaren ton balığı yasaklanmaktadır.

Ton balığı içerisinde cıvayla birlikte kurşunda bulunur. İlk başlarda gözle görülür etkiler olmasa da bebekler doğduktan sonra ilerleyen yaşlarda etkilerinin ortaya çıkabileceğinden korkarlar.

Bkz: Hamilelikte salatalık yenir mi

Hamilelikte Ton Balığı Tüketimi 🐟

Yeni nesil hamile anne adayları araştırmacı ve bebekleri ile kendi sağlıklarını her şeyin üzerinde tutmaktadırlar. Çünkü bilinçli anne adayları bilirler ki sağlıklı çocuklar yetiştirmek için ilk adımı anne karnındaki bebeklik döneminde beslenmeyle atarlar.

Bu yazımızda size hamilelikte ton balığı tüketmenin faydalarını ve en çokta zararlarını anlattık. Siz yine de tüketmek isterseniz öncelikle doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun önerilerini göz önünde bulundurarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bkz: Hamilelikte mantar yenir mi

5/5 - (17 votes)
“Hamilelikte Ton Balığı Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Ton balığı ayrıca vücudunuzda bebeğin gelişimine müdahale eden dioksinler ve poliklorlu bifeniller (PCB’ler) gibi çevresel kirleticiler içerir. Hamileyken Çiğ Ton Balığı Yenir Mi? Hamileyken çiğ ton balığı kullanmaktan kaçının. Çünkü gıda kaynaklı hastalıklara karşı duyarlı olabilirsiniz.

    Cevapla
  2. Hamilelikte Ton Balığı Yenir Mi? Evet, hamileliğiniz sırasında ton balığı yemek sınırlı miktarda güvenlidir. Beyaz ton balığı (albacore) ve hafif ton balığı yemeyi tercih edebilirsiniz. Civa seviyelerinde düşük olan ton balığı da hamilelik sırasında izin verilir.

    Cevapla
Yorum yapın