Hamilelikte Turşu Yenir mi?

Turşu Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Sofralarımızda salataya alternatif olarak tüketilmektedir. Turşu tuzlu su, limon veya sirke gibi malzemelerle meyve ve sebzeden fermente yoluyla yapılır.

Fermantasyon sonucunda laktik asit oluşur ve bu sayede bağırsak sisteminde faydalı bakterilerin artıp sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar. Hamileliğin ilk aylarında anne adayları turşu çok tüketmek isterler. Vücudun eksikliklerinden midir bilinmez ilk aylarda hamile kadınların neredeyse tamamı turşu aşermektedir. Peki, hamilelikte turşu yenir mi?

Hamilelikte Turşu Yemenin Faydaları 🥒

Hamilelikte TurşuPinHamilelikte turşu yemek içerdiği vitamin ve proteinler nedeniyle çok faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo aldırmaz, bol miktarda antioksidan içerir, yağ ve kolesterol içermez. Günlük almanız gereken besin değerlerinin çoğu turşudan karşılanabilmektedir. Gebelikte turşu tüketmek bu kadar faydalı ve en çok aşerilen yiyecekken peki hamileyken turşu yemenin zararları nelerdir.

Bkz: Hamilelikte karnabahar yenir mi

Hamilelikte Turşu Yemenin Zararları 🥒

Gebelikte turşu yemek faydalıyken bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücutta sodyum birikmesi yaparak tansiyon hastalığına sebebiyet verebilir. Tansiyon hastası olan anne adaylarının da hamileyken turşu tüketmesi sakıncalıdır. Ayrıca turşu içerisinde bulunan sodyum vücutta ödem ve şişkinlik yapabilmektedir.

Turşunun fazla tüketilmesi kalsiyumun idrarla dışarı atılmasına neden olur ve kalsiyumun azalasından bebeğin kemik gelişimi olumsuz etkilenir. Hamile anne adayı da kalsiyum eksikliğinden ilerleyen zamanlarda kemik erimesi yaşayabilir. Eğer turşu tükettiğinizde gaz yapıyorsa turşudan uzak durmanız tavsiye edilir. Hamilelikte turşu yemek konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Bkz: Hamilelikte ayva yenir mi

Oyla post
Yorum yapın