Hamilelikte Vajinada Koku Neden Olur? Kokulu Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajinada koku oluşmasının sebeplerini ve oluşan bu vajinal akıntıyı nasıl geçirebileceğinizi aktarlaım. Hamilelikle birlikte anne adayının vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de vajinal akıntıdır. Normalde de vajinal akıntı olağan bir durumken hamilelikte çok fazla yaşanmaktadır.

Bu yazımızda hamilelikte vajinal koku neden olur? Hamilelikte kokulu akıntı nasıl geçer? Sorularınızın cevabını vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar dikkatlice okuduktan sonra hamilelikte vajinal akıntı ile başa çıkmanın yolları nelermiş öğrenmiş olacaksınız.

Bkz: Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Vajinada Koku Neden Olur?

hamilelikte vajinada kokuPin

Vajinal akıntı vajinayı korumak amaçlı salgıladığı sıvıdır. Hamilelik olan beyaz akıntıya lökorea adı verilir. Hamile anne adayının hormonal yapısındaki değişiklikler ile birlikte östrojen ve progesteron hormonları da artış görünür. Bu nedenle hamile anne adaylarında vajinal akıntı görülmesi normaldir. Renksiz, kokusuz ve çok olmadığı sürece normal kabul edilir ve sorun olarak görülmez.

Eğer hamilelikte vajinal akıntı kahverengi, kırmızı, sarı veya yeşilimsi bir renkte ise problem olduğunu gösterir. Hamilelikte vajinal akıntı normal zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi de kan basıncının artması, vücudun fazla sıvı alması ve rahim ile vajinanın daha fazla korunmaya ihtiyacı olmasıdır. Her organın kendine has bir kokusu vardır. Vajinanın da kendine has kokusu vardır. Ancak bu koku hissedilebilecek düzeyde değildir. Eğer hamilelikte vajinal koku alıyorsanız ters giden bir şeyler var demektir. Hamilelikte vajinal koku kolay tespit edilebilir.

Eğer size veya yakınınızdakilere koku geliyorsa vajinanızda koku var demektir. Vajinal koku vajinanızın ya da çamaşırınızın nemli kalmasından kaynaklanabilir. Ayrıca pamuklu olmayan çamaşırlar kullanılması da vajinanızın nemli kalmasına ve hava almamasına neden olabilir. Hamilelikte vajinal koku ile birlikte kaşıntı, yoğun akıntı, renk farklılıkları veya yanma da varsa enfeksiyon ve mantar belirtileri olabilmektedir. Peki, hamilelikte kokulu akıntı nasıl geçer? [1]

Bkz: Gebelikte yerleşme kanaması neden olur?

Hamilelikte Kokulu Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kokulu akıntının önüne biraz dikkat ederek geçmek mümkündür. Hamilelikte kokulu akıntı oluşmasını önlemek için hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Sentetik iç çamaşırlar yerine pamuklu iç çamaşırlar kullanmak hava almasın ve bölgenin kuru kalmasını sağlar.

Havuz, deniz ve duştan sonra mutlaka vajinal kurulama yapılmalıdır. Vajinal temizlik yapılırken kimyasal ve sabun kullanılmamalıdır. Bol C vitamini içeren meyveler tüketmek vajinal bölgede oluşan enfeksiyon ve mantar oluşumunu engellemektedir. Bol su tüketmek vajinal enfeksiyonların geçmesinde çok faydalıdır.

Bkz: Hamilelikte folidays, folit asit kullanımı ne kadar olmalı?

5/5 - (60 votes)
“Hamilelikte Vajinada Koku Neden Olur? Kokulu Akıntı Nasıl Geçer?” üzerine 2 yorum
  1. Kokulu Akıntı Neden Olur? Öncelikle sağlıklı ve normal vajinal akıntı ile sağlıksız ve normal olmayan vajinal akıntının birbirinden ayırt edilmesi gerekir. Kadınlarda aşağıda sıraladığımız durumlarda vajinal akıntıda artış olur ve bu durum bir sağlık sorunu değil, aksine beklenen ve gayet normal bir durumdur. Yumurtlama dönemine girilmesi

    Cevapla
  2. Gebelikte kötü kokulu akıntı neden olur? Hamilelikte kötü kokulu sarı akıntı genellikle Klamidya ve Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanır. Antibiyotik tedavisi gerektirir. Bu durum Bakteriyel Vajinoz hastalığının en önemli belirtisidir. Hamilelikte vajinada koku nasıl geçer?

    Cevapla
Yorum yapın