İdeal Kilo Hesapla


Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen ve diyabet, hipertansiyon veya damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara sahip olmak istemeyen kişilerin kilolarına dikkat etmeleri ve ideal kilolarını muhafaza etmeleri çok önemlidir. Her bireyin vücut yapısı ve metabolik oranı farklı olduğu için, ideal kiloları da farklıdır.

İdeal kilo sizin kilonuzdur ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz gerektiğinde cinsiyet dikkate alınır. Esasen, ideal bir ağırlık hesaplanmasına rağmen, ağırlığının, ideal ağırlıkla tam olarak aynı olması gerekli değildir. Önemli olan, kilonuzun normal sınırlar içinde olmasıdır. Normal ağırlık aralığı, vücut kitle indeksinin 18,5 ila 25 aralığında olduğu tüm ağırlıkları içerir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?
Literatürde ideal kilonun hesaplanması ile ilgili birkaç çalışma bulunmaktadır. En çok kullanılan, İlahi tarafından önerilen formüldür ve ideal ağırlık bu sayfada hesaplanır:

Erkeklerde İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?
Kilolarına kadınlardan daha az dikkat eden erkekler kilo alma eğilimindedir. Türk kültüründe göbek erkekler bu durumun en iyi örneklerinden biridir. Vücut yapıları nedeniyle kadınlardan daha fazla fiziksel güç kullanan erkekler kaçınılmaz olarak daha fazla kilo alma eğilimindedirler ve daha fazla yemeye eğilimli oldukları için dikkat etmedikleri takdirde ciddi sağlık sorunları ile uğraşmak zorundadırlar.

Erkeklerde ideal kilo alımı: (50 + 2.3) x [uzunluk (inç) – 60]

Kadınlarda İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?
Kilo sorunu kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Küçük rakamlar bile kadınların şaşkınlığa uğramasına ve farklı diyetlere yol açmasına neden olabilir. Bu diyetler bilinçsizce yapıldığında, sağlıkları risk altında olabilir ve daha fazla kilo alma tehlikesi altında olabilir.

Kadınlarda kalsiyum ağırlığının hesaplanması: (5.5 + 2.3) x [boy uzunluğu (inç) – 60]

Erkek ve bir kadının boyu aynı olan bir erkeğin zayıf olması beklenir. Bunun nedeni, kadınların kas yapısının erkeklerden daha hafif olmasıdır. Vücut kitle indeksinin hesaplanmasında cinsiyet farkı gözlenmez.

Gördüğünüz gibi, aynı boyda bir erkeğin bir kadına göre 4,5 kilo daha ağır olması bekleniyor. Bunun nedeni, kadınların erkeklerden daha fazla yağ içeriğine sahip olması ve yağın vücuttan daha hafif olmasıdır.

Bununla birlikte, vücut kitle indeksini hesaplarken ve bu nedenle normal kilo aralığını belirlerken, erkekler ve kadınlar arasındaki fark gözlenmez. Bu nedenle, kadınların ideal ağırlığı normal ağırlık aralığının alt sınırına daha yakındır ve erkeklerin ideal ağırlığı normal ağırlık aralığının üst sınırına daha yakındır.

Kadınlarda ideal kilo: 45,5 + 2,3 X (İnç cinsinden boy – 60)
Erkeklerde ideal kilo: 50 + 2,3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Adet Günü HesaplaGebelik HesaplaYumurtlama Dön. HesaplaBebek Doğum Tarihi HesaplaTüp Bebek HesaplaÇin Takvimi HesaplaRus Takvimi HesaplaÇocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Anne Sütü İhtiyacı HesaplamaBurç HesaplamaBel-Kalça Oranı HesaplamaGünlük Kalori İhtiyacı HesaplamaGünlük Su İhtiyacı Hesaplamaİdeal Kilo Hesaplama
İdeal Uyku Saati Hesaplama
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.