Kusan Bebek Tekrar Emzirilir mi?

Yeni doğan bebeğe sahip olan annelerin en çok kafaya taktıkları konu bebeklerini emzirdikten sonra bebeklerinin kusmasıdır. Eğer ilk kez anne oluyorsanız kusan bebek sizin için daha endişe verici olabilmektedir. Ama endişelenmeye gerek yok.  Anneler bebekleri kustuğunda ne yapacaklarını şaşırıp paniğe kapılmaktadırlar. Merak ettikleri sorulardan bir tanesi de; “Kusan bebek tekrar emzirilir mi?”

Bkz: Bebeklerde pamukçuk ilacı

Bebeğim Neden Kusuyor? Kusan Bebek Tekrar Emzirilir mi?

Kusan Bebek Tekrar Emzirilir miPinBebekler doğduktan bir gün sonra kusmaya başlarlar. Bebek kusması normal bir durumdur. Yeni doğan bebeklerin yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter henüz olgunlaşmamıştır, kasılma yetersizliği vardır ve mide içeriği yemek borusuna kaçar bunun sonucunda da ağızdan kusma yoluyla atılır.

Büyük bebeklerde de, besleme sırasında bebeğin hava yutmasıyla süt ya da mama havayla karışarak yukarı doğru çıkabilir. Bebeğin doğumundan sonra birkaç gün içinde başlayan fizyolojik gastroözofageal reflü denen bu durum ilerleyen günlerde azalır, 2 yaşına kadar devam edebilmektedir. 2 yaşından sonra bebek kusması devam etmez.

Bebekte kusma ilk 1-2 yaşta hafifleyerek tamamen ortadan kalkacaktır. Bebeklerin bazen beslenme sonrasında, ağızlarından az miktarda besini çıkarabilir. Genellikle sızıntı şeklinde olur ve kusma olarak değerlendirilmez. Bu tip sızıntılar fizyolojik gastroözofageal reflünün belirtisi olabilir, bebek 6-12 aylıkken kendiliğinden kaybolması beklenmektedir, eğer devam ederse ve giderek artış gösterirse bebeğin doktora götürülmesi gerekmektedir..

Bkz: Hamile olduğumu evde nasıl anlarım

Bebeğim Kustuğunda Ne Yapmalıyım?

Bebeğin 2 yaşına kadar olan kusmalarda eğer miktar yoğun değilse emzirildikten 1-2 saat sonra kusuyorsa hiç telaşa kapılmaya gerek yoktur. Kusan bebek bu durumda normal karşılanmaktadır. Bebeğinizin kusmaması için emzirdikten sonra yarım saat dik şekilde tutmak çok faydalı olacaktır.

Kusan bebek emzilir mi? diye sorudluğunda hemen tekrar emzirilmez, bu önerilmez yarım saat bebeği beslemeyip midesinin dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Bebek vücudu kusmaya bağlı susuz kalabileceğinden eğer bebeğinize su içirmeye başladıysanız azar azar su verebilir ve az az belli aralıklarla emzirebilirsiniz. Eğer kusan bebek yukarıda ki bahsettiğimiz belirtilere uygunsa herhangi bir sorun olmayıp geçici bir durum olduğunu bilmek gerekir.

Ancak bunlar dışında bebeklerde kusmanın yanı sıra başka belirtilerde (ateş, renk solması, titreme vb. normal olmayan bir durum) varsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bkz: Doğumu kolaylaştıran egzersizler

Kusan Bebek Tekrar Emzirilir mi?

Hayır, emzirilmez. En az yarım saat bekleyerek bebeğin midesinin rahatlaması için süre tanıyın.

5/5 - (20 votes)
“Kusan Bebek Tekrar Emzirilir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Kusan bebek tekrar emzirilir mi? Kusan bebek bir süre emzirilmemelidir. Çünkü kusmadan sonra bebeğin kendini toparlaması için zaman tanınmalıdır. Ayrıca bu kusma bebeğin fazla da beslenmesinden kaynaklı olabilmektedir.

    Cevapla
  2. Bebek Kustuktan Sonra Tekrar Emzirilir Mi Genellikle hemen hemen her bebek özellikle ilk aylarında kusmaktadır. Bu durumun birçok nedeni olabilmektedir. Genellikle birçoğu için normal süreç olarak karşılansa da kusmanın artması ve sık sık oluşması tedavi edilmesi gereken bir durum olabilir.

    Cevapla
Yorum yapın