Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

Anne adaylarını hamilelikte en çok strese sokan konulardan bir tanesi de doğum. Doğumun zorlu geçebilir kaygısı. Eğer normal doğuma engel bir durum yoksa ve normal doğum yapmaya karar verdiyseniz sizlere Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler nelerdir anlatalım. Eğer daha önce doğum yaptıysanız ve kolay doğuma faydalı olduğunu düşündüğünüz egzersizler varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte Dut Yenir Mi?

Egzersizler Normal Doğumu Kolaylaştırma da Neden Faydalı?

Solunum egzersizleri ve gevşeme egzersizleri Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler olarak en yaygın bilinenler. Peki, solunum egzersizi ne işe yarar? Anne adayının yaptığı nefes egzersizleri nefesini kontrol edebilmesine yardımcı olur. Bu sebeple doğum esnasında sancıya rağmen kolaylıkla ıkınabilir. Gevşeme egzersizleri de sürekli tekrarlandığında bebeğin geleceği yolun kolaylıkla açılmasına yardımcı olur.

Bkz: Hamilelikte Şalgam Suyu İçilir mi?

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler Nelerdir?

  • Kegel Egzersizleri: Normal doğumu kolaylaştırmak için yapılan egzersizler denince ilk akla gelen kegel egzersizleridir. Pelvik kasını çalıştırıp güçlendirmeye yarayan bu egzersizler, pelvik kasını doğuma hazırlar.
  • Yürüyüş: Yürüyüş, tüm vücudu çalıştırıp kondisyon sağlar anne adayının vücudu esner ve dayanıklılığı artar. Güçlenen ve esneyen vücut doğumu kolaylaştırır.
  • Nefes Egzersizleri: Nefes egzersizleri normal doğumu kolaylaştırmak için yapılan egzersizler arasında en basiti ve risksizidir. Derin nefesler alıp vermek, nefesin kontrolünün sizde olması ve nefes tekniklerini öğrenmeniz sizi rahatlatacak ve doğum esnasında da öğrendiğiniz nefes tekniklerini uygulamak size doğum esnasında büyük fayda sağlayacak. Doğum sancısıyla baş ederken aynı anda rahatlıkla nefes teknikleri sayesinde ıkınabileceksiniz.
  • Diğer Egzersizler: Squat, merdiven çıkma, kelebek hareketi, merdiven tırmanışı hareketi.

Yukarıda saydığımız hareketler her ne kadar normal doğumu kolaylaştıran egzersizler olsa da bazı anne adayları hamilelikte risk altında olabilmektedir. Bu sebeple normal doğumu kolaylaştıran egzersizler uzman tavsiyesiyle uygulanmalıdır.

Bkz: Hamilelikte Kokoreç Yenir mi?

Hamilelik dönemini bir bütün olarak değerlendirmek en doğru olanıdır. Hamilelikten önce de sağlıklı bir vücut yapısına sahipseniz ve sağlıklı vücut yapınızı da egzersizlerle destekliyorsanız hamile kaldığınız dönemde de normal doğumu kolaylaştırmak için yapılan egzersizler sizi zorlamayıp fayda sağlayacaktır. Yazımızda size normal doğumu kolaylaştırmak için yapılan egzersizler neler bahsettik, ancak bu egzersizleri denemeden önce mutlaka uzmanınıza başvurmanızı öneririz.

5/5 - (25 votes)
“Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler” üzerine bir yorum
  1. Ayakta, otururken, yatarken, her pozisyonda yapılabilir. Bu kasların güçlenmesi doğumu kolaylaştırdığı gibi epizyo ihtiyacını azaltır ve doğum sonrasında da uygulanarak, normal vajinal doğumda…

    Cevapla
Yorum yapın