Tüb Bebekte Gebelik Testi


Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen anne adayları için merak edilen konuların başında tüp bebek tedavisi sonrası ne zaman gebelik testi yaptırılmalı sorusu gelmektedir. Tüp bebek gebelik testi ne zaman yapılmalı, bu yazımızda sizleri bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

Bilindiği üzere tüp bebek yöntemi kısaca tanımıyla kadın veya erkekten kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle doğal yöntemlerle hamile kalamayan çiftlerin başvurduğu yöntemdir. Laboratuar ortamında kadın yumurtalık hücreleri  ve erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllenmesi ve ardından oluşan embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesi süreci ile başlar.  Peki,  rahme yerleşen embriyo sonrası anne adayı hamile kaldığını nasıl anlar? İşte yanıtı…

  Tüp bebek gebelik testi ne zaman yapılmalıdır;

Tüp bebek tedavisi anne ve baba olmak isteyen çiftler için heyecanlı geçen bir süreç olarak bilinmektedir. Sorunsuz bir şekilde anne rahmine yerleştirilen embriyonun tutup tutmayacağı merakla beklenmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin merakla beklediği tüp bebek tedavisi ardından anne rahmine transfer edilen embriyo ardından 12. gün anne adayı gebelik testi yapmaktadır. 12. gün öncesinden pek sonuç alınamayacağı için tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak isteyen anne adayı 12. gününde gebelik testini uygulayabilir.  Tüp bebek yöntemi sonrası gebelik testi yaptıran bayanlar testi evde idrar yöntemi ile değil mutlaka hastane de kanda gebelik testi ile yaptırması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.