Tüp bebek Nedir, Nasıl Uygulanır?


Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen ve doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek nedir, kimlere uygulanır bu soruların yanıtını konu alacağız.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek yöntemi ülkemizde 28 yıl önce uygulanmaya başlayan normal yöntemlerle bebek sahibi olamayıp laboratuar ortamında döllenme işlemi ile gerçekleşen bir yöntemdir.

 

Tüp bebek nasıl kimlere uygulanır?

 

Tüp bebek yöntemi, doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanır. Uygulama da kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm örneği labaratuar ortamında döllenmeye bırakılır.

Tüp bebek nasıl oluşur?

Anne ve baba adaylarında oluşan bazı sorunlar nedeniyle gerçekleşmeyen gebelik tüp bebek sayesinde oluşabiliyor.  Bayanın yumurtalıklarından alınan yumurta erkekten alınan sperm uzmanlar tarafından laboratuar ortamında döllenmeye bırakılıyor ve oluşan döllenme embriyo olup anne adayının rahmine yerleştiriliyor. Böylece anne karnına yerleştirilen embriyo olumlu sonuç verip gebe olmak isteyenlerin umut ışığı oluyor.

  Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı yaş ile orantılıdır. 30 yaş altı hastalarda tüp bebek tutma oranı % 60’iken 30 yaş üstü hastalarda tüp bebek tutma oranı daha düşük seviyelerde yani %40 oranında ve 40 yaş üstü hastalarda ise tedaviye yanıt verme oranı %20 oranlarında olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.