Vücut Kan Hacmi Hesaplama

Vücut Kan Hacmi Hesaplama işlemini bu sayfa üzerinden hızlıca yapabilirsiniz. Doktorunuz, kullanacağınızdan daha fazla kan bağışı yapmamak, ameliyat sırasında ihtiyacınız olan anestezi miktarını belirlemek gibi çeşitli nedenlerle kan hacminizi hesaplamak zorunda kalabilir. Vücut kan hacminizi hesaplamanın birkaç farklı yolu vardır ve bunlar biraz farklı yanıtlar verebilirler, fakat bu değerler de çok farklı olmamalıdır.

Vücut Kan Hacmi Hesaplama

Kan, birçok yapıdan oluşan bir sıvıdır, ancak çoğu vücuttaki besin maddelerinin ve diğer maddelerin korunması ve taşınmasında kullanılır. Bu önemli görevler nedeniyle, vücudumuzdaki kan miktarındaki azalma tüm vücudu etkiler. Organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmelerine neden olabilir. Bir insan vücudundaki kanın yarısını kaybederse ölür.

Vücuttaki kan miktarı bir kan testi ile anlaşılabilir. Buradaki hesaplamada verilen miktar global bir değerdir. Kan durumunuzu doğrulamak için bir doktor tarafından kan testleri yapılmalı ve değerlendirilmelidir.

Kan Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Kan [1] hacminin hesaplanması, gıdaya bakma ve bir doktora başvurma fikridir. Hesaplama için kişiye boyu sorulur. Boy, aynı zamanda mevcut ağırlık ve cinsiyet önemli bir faktördür. Bu üç veri ile hesaplama yapmak mümkündür. Litre bazında ortalama kan hacmi verilir. Bu nedenle, ortalama bir kan değeri hesaplanır. Bununla birlikte, en doğru değer, doktor tarafından yapılan testlerledir.

Vücut Kan Hacmi Hesaplama Ne Olmalı?

Sağlıklı bireylerde vücudun kan hacmini hesaplarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli değer, hemoglobin (HGB) adı verilen solunum organları ve dokuları arasında oksijen ve karbon dioksit taşıyan bir proteindir. Hemoglobin, kız ve erkek çocuklarda 10-14 g / dll olmalı ve 6 aylık bebeklerde bu değer 9-13.50 g / dll olmalıdır.

Yaş arttıkça, örneğin 15 yaşından büyük erkeklerde 13-17 g / dll oranlarında bir artış gözlenir, ve 12-17 g / dll’lik oran da kadınlarda olmalıdır.

Öneriyoruz: Uyku saati hesaplama

Öneriyoruz: Günlük su ihtiyacı hesaplama

Yorum yapın