Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi, vücut yağının bir ölçüsüdür ve vücudunuzun, kilonuzun sağlıklı olup olmadığını belirlemek için sağlık endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Vücut kitle indeksi, yetişkin erkekler ve kadınlar için geçerlidir ve vücut ağırlığının boy ile ilişkili olarak hesaplanmasıdır. Bu makale vücut kitle endeksi hesaplama formülünü inceler ve vücut kitle indeksinizi matematik kullanarak elle nasıl hesaplayacağınızı gösterir.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Nedir?

Vücut kitle indeksi, kilonuzu boyunuzla karşılaştırarak belli sonuçlara ermektedir ve kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuza (metre kare olarak) bölerek hesaplamanız gerekir. Size “zayıf”, “sağlıklı” bir kilo, “aşırı kilolu” veya boyunuz için “obez” olup olmadığına dair bir fikir verir. Vücut kitle indeksi, risk faktörlerinizi anlamak için de önemlidir.

Vücut Kitle Endeksi hesaplama

Vücut Kitle Endeksi / İndeksi Formülü

Vücut kitle indeksi formülü, 1830’larda Belçikalı matematikçi Adolphe Quetelet tarafından tasarlandı. Vücut kitle indeksi, evrensel olarak kg / m2 olarak ifade edilir. Emperyal birimler kullanılırsa (pound ve inç) o zaman ek bir dönüşüm faktörü uygulanır.

Aşağıda listelediğimiz ilk formül, kilogram ve metreler kullanarak metrik formüldür. İkincisi, kilo ve boy birimlerini kullanan İngiliz emperyal formülüdür.

Öneriyoruz: Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Nasıl Yapılır? (Metrik Birimler)

Hesaplamayı yapmak için basit adımlar:

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonucunda vücut kitle indeksiniz ortaya çıkacaktır.

Vücut Kitle Endeksi / İndeksi Anlamları

  • Zayıf = <18.5
  • Normal ağırlık = 18.5-24.9
  • Aşırı kilolu = 25–29.9
  • Obezite = 30 veya daha büyük olan vücut kitle indeksi [1]

Öneriyoruz: Vücut Kan Hacmi Hesaplama

Yorum yapın