Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı, Kullanıcı Yorumları

Yasmin doğum kontrol hapı yaygın kullanılan haplar arasındadır. Peki, Yasmin doğum kontrol hapı nedir? Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı ve yan etkileri ile kullananların yorumları nelerdir sizler için araştırdık ve bu yazımızı hazırladık. En güvenilir korunma yöntemlerinden biri olarak tercih edilen doğum kontrol hapı kullanımı çiftlerin kolay ulaşabildiği, seçeneklerin fazla olması ve yüksek koruma sağlamasından dolayı tercih edilmektedir.

Günümüzde çiftler bilinçli ve kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak ebeveynliğe kendilerini hazırlamadan bebek düşünmemektedirler. Hal böyle olunca doğum kontrol yöntemlerine başvurmaktadırlar. Birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Biz bu yazımızda sizler için Yasmin doğum kontrol hapı isimli ilacı araştırdık.

Yasmin Nedir?

Yasmin, gebeliği önlemek amacıyla kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bu ilacın etken maddesi drospirenon ve ethinylestradiol maddeleridir. İçeriğindeki etken maddelerinden dolayı rahmin içyapısını değiştirerek spermlerin içeri girmemesini sağlar ve döllenmenin önüne geçmiş olur. 

Eczaneden satın aldığınızda hap kutusunun içinden 21 tablet çıkmaktadır. Doktorunuz reçete etse bile sigortanız bu ilacı karşılamaz, ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz. 2021 yılı ortalama fiyatı 60,00 TL civarındadır. Doğum kontrol amacıyla kullanılmasının yanı sıra hormon düzensizliği, vücutta su tutulması, sivilce ve polikistik over durumlarında da başvurulan bir ilaçtır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı merak edilen ve araştırılan konular arasında. Özellikle ilk kez kullanacaksanız bu hapı âdetinizin birinci günü kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Kutunun içerisinden çıkan 21 tabletin üzerinde günler yazmaktadır. Adet olduğunuz gün hangisi ise o güne ait tableti olarak başlamalısınız. 21 gün boyunca aynı her gün aynı saatte olmasına özen göstererek o güne ait tableti bir bardak su ile ağız yoluyla yutarak almalısınız.

Tabletlerin üzerinde yazan günler ilacı alıp almadığınızın takibi ve hangi gün biteceği konusunda size yardımcı olmaktadır. 21. Günün sonunda son tableti aldıktan sonra 7 günlük ara vermeniz ve 7. Günde tekrar yeni tablete başlamanız önerilir. 21 günlük tablet bittikten sonra 2-3 gün içerisinde adet olmanız beklenir. Siz ilacı bitirdiğiniz günden itibaren 7 gün ara verip yenisine başlamalısınız.

Bkz: Hamilelikte Folidays Kullananlar | Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalı?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yorumları

Yasmin doğum kontrol hapı yorumları kullananlar tarafından tecrübe edilen ve paylaşılan bilgilerdir.

 • Bu ilacı kullananlar adet döngülerinde değişiklik olduğunu bildirmektedirler.
 • Hormon düzensizliğine bağlı olarak sivilcelenme için kullananlarda sivilcelerini düzeldiğini ve hormon düzensizliklerinde olumlu sonuç aldıklarını tespit etmişlerdir.
 • Polikistikover sendromuna bağlı adet düzensizliği, geç adet olma, adet olmama sorunlarının ortadan kalktığı Yasmin doğum kontrol hapı yorumları arasındadır.
 • Hormon bozukluğuna bağlı olarak vücutta tutulan sıvının bu haplarla giderildiğini söylemektedirler.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Yasmin doğum kontrol hapı yan etkileri en az olan doğum kontrol haplarından bir tanesidir. Bunun yanında görülen yan etkileri mutlaka olabilmektedir.

 • Vücutta ve yüzde sivilcelenme, akne oluşumu
 • Baş ağrısı, özellikle adet döneminde
 • Olağan adet dönemlerinde değişiklikler
 • İştah artışı ve kilo artışı
 • Göğüslerde şişlik ve hassasiyet
 • Uyku problemleri
 • Sinirli bir yapı

Yasmin doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı ve önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Yasmin Nedir?

Yasmin, hamile kalmanızı engelleyen bir doğum kontrol hapıdır.

Yasmin Hapı Nasıl Kullanılır?

Yasmin kontrol hapı her gün aynı saatte alınacak şekilde kullanılmalıdır.

Yasmin Hapı Nereden Alınır?

Yasmin hapını eczaneden reçetesiz olarak alabilirsiniz.

Yasmin Hapının Paketinde Kaç Adet Vardır?

Yasmin hapının bir kutusunda 21 adet vardır. Ayrıca 3 aylık dönemlerde kullanılabilen farklı bir paketi daha bulunmaktadır. Bu pakette de 63 adet yani 1 kişiye 3 ay boyunca yetebilecek hap bulunur.

Yasmin Doğum Kontrol Hap Fiyatı

Yasmin doğum kontrol hapı 2022 yılında 60₺’den satılmaktadır.

5/5 - (12 votes)
“Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullanımı, Kullanıcı Yorumları” üzerine 3 yorum
 1. Mide bulantısı, Baş ağrısı, adet dönemi haricinde kanama, libidonun azalması, memelerde hassasiyet ve duygu durum değişimleri, doğum kontrol haplarının sık görülen yan etkilerinden bazılarıdır. Bu tür doğum kontrol hapı yan etkileri, vücudun yeni hormonal düzene alışmasıyla birlikte birkaç ay içinde kendiliğinden geçer.

  Cevapla
 2. efenim kendisini 1 ay boyunca kullanıp sevgili yasmin’ime geri döndüm. çünkü kullandığım ayda “mood swing” yaptı ve göğüslerim kocaman oldu. yasmin’de göğüs büyümesi harici yan etki görmemiştim ben, onda da bu kadar büyümemişti. sivilceye etkileri aşağı yukarı aynı. yalnız ana maddeleri aynı olduğu için yasmin’le muadil olduklarını düşünerek hata …

  Cevapla
Yorum yapın