Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Gebe kalmak isteyenler için oldukça önemli bir konu olan yumurtlama dönemi hesaplama nasıl uygulanır sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Çocuk planlayan çiftler için oldukça önemli olan yumurtlama dönemi hesaplama oldukça kolay hesaplanmaktadır.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama nedir? 🥚

Bayanların yumurtalıklarında genişleyen yumurtalık kesesinin çatlaması sonrası yumurtanın keseden çıkma olayına yumurtlama dönemi denmektedir. Serbest kalan yumurtalık sayesinde gebe kalmak isteyen anne adayları yumurtlama dönemini net bir şekilde hesapladıktan sonra çıkan tarihlerde gebe kalma şansı oldukça yüksek olabilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplaması Nasıl Yapılır? 🥚

    Bilindiği üzere bebek düşünen çiftler yumurtlama tarihini hesaplayarak daha kolay gebe kalabiliyor.  Yumurtlama dönemi bir bayanda adet kanaması başlamadan 14 gün önceye tekabül ettiği için düzenli regl olan bayanlar iki regl arasındaki günü hesaplayıp regl başlamadan 14 gün önce ilişkiye girerek gebelik şansını büyük ölçüde artırır.

Öneriyoruz: Adet günü hesaplama

Yumurtlama dönemi kaç gün sürmektedir? 🗓

Bayanların yumurtlama dönemi 2-3 gün süren bir olay değildir. Yumurtlama hücresi yumurtalıklarda 1 gün boyunca yaşar ve 2-3 gün sonra yumurtlama hücreleri canlılığını kaybeder. Erkeklerin spermi ise yumurtalıklarda 3 gün boyunca canlı kalabileceği için yumurtlama öncesi cinsel ilişkiye girildiğinde spermler canlı kalabileceği için yumurtlama esnasında sperm devreye girer ve yumurta hücresi böylece döllenebilir.

 Yumurtlama döneminde kaç gün arayla ilişkiye girilir? ⇹

Çocuk hayali kuran çiftler yumurtlama dönemi haftasında iki güne bir cinsel ilişkiye girerek gebelik şansını artırır. [1]

Hamile kalmak isteye bayanları oldukça ilgilendiren bir dönem olan yumurtlama dönemi nasıl test edilir bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Yumurtlama nedir? 🥚

Yumurtlama tıp dilindeki adıyla ovulasyon yumurtalıkta büyüyen yumurta kesesinin çatlaması sonucu serbest kalma olayıdır.

Yumurtlama testi nedir? 🥚

Luteinizan Hormon değerlerinin arışını tespit etmek için yapılan yumurtlama testi gebe kalkma isteyen kadınlar için olukça önemli olmaktadır. Bilindiği üzere hamile kalmak isteyenler doğru zamanlarda ilişkiye girmesi çok önemlidir. Bu nedenle yumurtlama dönemi hesaplanarak ilişkiye girilmesi hamilelik şansını büyük ölçüde artırmaktadır. Adet sonrası 14 gün sonra gerçekleşen yumurtlama dönemini doğrulamak için yumurtlama testleri işinizi oldukça garantilemektedir.

Yumurtlama testi nasıl yapılır? 🧪

Yumurtlama testi, hamilelik testi ile hemen hemen aynıdır. İdrar yoluyla test edilen yumurtlama testi eğer 5 dakika içinde belirginleşirse hamile olma şansınız oldukça yüksek demektir. Oldukça basit bir test olan yumurtlama döneminde ilişkiye girmeniz doğrultusunda  % 60 oranında hamile kalma şansına sahipsiniz demektir.

Yumurtlama testi pozitif çıkarsa cinsel ilişkiye ne zaman girilmeli?

Yumurtlama testi pozitif çıkarsa çiftler 36 saat geçmeden cinsel ilişkiye girmelidir. Bu sayede gebe kalma şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Gebe olmayı planlayan çiftler için oldukça önemli bir dönem olan yumurtlama, yumurtlama testi sayesinde öğrenilir bu sayede kolaylıkla gebe kalınabilir.

Öneriyoruz: Gebelik hesaplama işlemi yaparak diğer tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Adet bitiminden sonra yumurtlama ne zaman olur?

28 günde bir düzenli adet gören birinde yumurtlama dönemi ilk kanamanın ardından 14. günde gerçekleşir. Gebe kalmak istiyorsanız adet kanamasının ardından 9. günden itibaren cinsel ilişkiye girilmesi önerilir.

Yumurtlama günü ilişki nasıl olmalı?

Hamile kalma ihtimalinizi arttırmak için yumurtlama döneminizden 1 ya da 2 gün öncesinde ilişkiye girmek daha kesin sonuç almanızı sağlar. İlişkide kolay hamile kalma pozisyonları yazımızı inceleyerek hangi pozisyonda hamile kalma şansınızı arttırabileceğinizi öğrenin.

“Yumurtlama Dönemi Hesaplama” üzerine 11 yorum
  1. 24.03.2019 bügün adet oldum 5 gün sürcek ve burda yumurtlama günü 10 gebelik icin en iyi dönem 5 mqrt diyor acaba dogrumu

    Cevapla
  2. Enson 3 ekimde aybasi oldum 8 ekim biti birturlu hesaplayamadim anlamadim ekimdiye ayarliyom eyluldiye çikiyor anlayan varmi 🤔

    Cevapla
  3. Arkadaşlar mart 23 reql oldum ben kaç günden bir reql olduqmu nasil hesablaya bilirim bi örnek yaza bilirmisiniz.çünki her defa farkli günlerde reql oluyorum.

    Cevapla
Yorum yapın