11. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 11. Haftası

Hamileliğin 11. haftası ikinci ay on yedi günlük olduğunuz haftadır. Üç trimestardan oluşan hamilelik döneminin ilk trimestarının son ayında bulunmaktasınız. Bu ayı tamamladıktan sonra ikinci trimestara geçiyorsunuz. İkinci trimestar hamileliğin en güzel dönemidir. Hamileliğin tadını çıkaracağınız lale devri diye adlandırdığımız keyifli zamanlar geçireceğiniz ikinci üç aylık döneme sadece haftalar kaldı. Ortalama kırk hafta kabul edilen hamilelikte on bir haftayı da tamamladıktan sonra bebeğinizi kucağınıza almanıza yirmi dokuz hafta kalmaktadır.

Hamileliğin 11. Haftasında Bebek

11. hafta hamilelik bebeğinizin beyin, ciğer ve böbrekleri formunu oluşturduğu, nefes almaya, yutkunmaya başladığı haftadır. Doğuma kadar organlar gelişmeye devam edecektir. Bebeğiniz artık esneyebilir idrarını yapabilir. Parmakları öyle gelişti ki ellerini artık açıp kapayabilecek duruma geldi. Yakında size yumruk ve tekme atmaya başlayabilecek. Bebeğiniz ortalama 4 cm boyuna ulaştı ve ağırlığı da 7 gram civarlarındadır.

Hamileliğin 11. Haftasında Anne Duygu Durumu

Hamileliğin 11. haftası bebeğinizin artık minik bir bebek formuna kavuştuğu hafta olduğundan bebeğinizi ultrasonda gördüğünüzde çok heyecanlanabilirsiniz. Duygusal olarak gelgitler yaşayabilirsiniz hepsi beklenen durumlardır. Kendinizi stresten uzak tutacak şeyler yapmanız size iyi gelecektir. Tek başınıza altından kalkamayacağınız zamanlarda eşinizden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Tek başınıza her şeyi göğüsleyemeye gücünüz yetmeyebilir. Pozitif olumlamalar yapmak size iyi gelecektir. Yoga ve meditasyonda rahatlamanızda çok etkili olacaktır.

Hamileliğin 11. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

11. hafta hamilelik artık karnınızın yavaş yavaş belirginleşmeye başladığı haftadır. Bu haftadan itibaren karnınız hızla büyümeye başlayacaktır. Karnınızın büyüyor olması sizde karın ve kasıl ağrısına sebebiyet verebilir. Hala hormonlarınızın artışının devam etmesi de mide bulantılarınızın da sürmesine neden olabilmektedir. Bu haftadan itibaren yavaş yavaş mide bulantınız azalacak ve enerjik formunuza dönmeye başlayacaksınız.

11. Hafta Hamilelikte Annenin Yemesi Gerekenler

Bebeğinizin karnınızda büyüyor olması sizin tükettiğiniz gıdalar sayesindedir. Bu sebeple ne kadar besin içeriği yüksek gıda varsa porsiyonlarınıza eklemenizi öneririz. Bebeğinizin 11. hafta hamilelik te en çok kalsiyum ve proteine ihtiyacı vardır. Vitamin ve proteinleri gıdalarla birlikte almak en sağlıklısıyken doktorunuz gerekli görürse size takviye vitamin tabletleri de önerebilir. Bol bol su tüketmelisiniz. Mevsiminde taze meyve ve sebzeler tüketmek, lif açısından zengin yiyeceklerle beslenmek sizin ve bebeğiniz için çok faydalıdır. Sık sık küçük porsiyonlarla yemek hem sağlıklı hem de sizin gereksiz kilo alımınızın önüne geçecektir.

11. Hafta Hamilelikte Annenin Yememesi Gerekenler

Sizin sağlıklı tükettiğiniz yiyecekler bebeğiniz için ne kadar faydalıysa, tükettiğiniz zararlı yiyecekler de bebeğiniz için tahmin edilenden daha ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Hamileliğin 11. haftası alkol ve sigara tüketimi asla olmaması gerekirken hamileliğin tamamında alkol ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Bol tuzlu gıdalar tüketirseniz vücudunuzda ödem oluşmasına sebep olur hatta tansiyon hastası bile olabilirsiniz. Bol şekerli ve tatlandırıcı içerikli gıdalar tüketirseniz de hamilelik diyabeti oluşabilir fazlaca da kilolar alabilirsiniz. Hamileliğinizin tamamında olduğu gibi tüketmemeniz gıdalar; çiğ ya da az pişmiş et, sakatat, sucuk, salam, paketli gıda, işlenmiş gıdalardır.

11. Hafta Hamilelikte Annen1in Yapması Gereken Egzersizler

11. hafta hamilelik egzersizler yapmaya uygun olduğunuz haftalardandır. Yine de egzersizlere başlamadan önce uzman tavsiyesi almanızı öneririz. Egzersiz yapmak ruhsal ve fiziksel sağlığınıza iyi gelecektir. Hamilelikte yapılan egzersizler doğumu da kolaylaştırmaktadır. Hamilelikte yapılabilecek egzersizler; hamile pilatesi, hamile yogası, kegel egzersizleri, yürüyüş ve yüzmedir.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bilgi: İçeriği video izleyerek okuyabilirsiniz.

YouTube video

11. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

Hamileliğin 11. haftası da Beta HCG değeri hamileliğin dokuzuncu haftasından itibaren 25700-288000 civarlarındadır. Henüz bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz için erkenken nub teorisinden faydalanarak doktorunuzdan cinsiyet tahmini yapmasını isteyebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi henüz erken doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

5/5 - (90 votes)
“11. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 11. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. 10.02.2022. 447. 11 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler daha çok hamileliğin can sıkıcı belirtileriyle ilgilidir. 11. gebelik haftasında, göbek hala algılanamaz ve ağırlık yapmaz. 11 haftalık gebelikte, annenin bebeğin gelişi için evi hazırlamaya başlaması için en iyi zamandır.

    Cevapla
  2. 11. hafta hamilelik sonunda kendinizi biraz daha rahatlamış hissedebilirsiniz. Tabii bu durum anne adayları arasında farklılık gösterebilir. Yorgunluk hissinde de azalma olabilir. Daha enerjik olabilirsiniz. Memeleriniz 2-3 beden büyümüş olabilir, ancak 11. hamilelik haftasından sonra büyümeleri artık yavaşlar.

    Cevapla
Yorum yapın