12. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğin 12. haftası tamamlanmasıyla birlikte dolu dolu üç aylık hamile oluyorsunuz. Üç trimestardan oluşan hamileliğin ilk trimestarının son haftasında bulunmaktasınız. Bu haftadan sonra hamileliğinizin ikinci trimestarına giriyorsunuz. En zorlu ilk üç ayı bitirmek üzeresiniz. 12. hafta hamilelik te iki ay yirmi sekiz günlük hamile oluyorsunuz. Bakalım üçüncü ayı bitirmenize günler kala sizi ve bebeğinizi neler bekliyormuş.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebek

12. hafta hamilelik bebeğiniz için ve sizin için çok güzel değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Ultrason görüntüsünde bebeğinizi parmağını emerken bulabilirseniz şaşırmamanızı öneririz. Artık bebeğiniz emebiliyor hatta tırnakları bile uzamaya başladı. Ses telleri doğduktan sonra kullanılmak üzere hazır bile. Bebeğinizin bazı kemikleri sertleşmeye başladı bile. Bebeğinizin cinsel organı belirginleşmeye başlıyor ve erkekse eğer testosteron üretmeye başlıyor. Sindirim sistemi de yavaş yavaş çalışmaya başlıyor. Bebeğiniz 12. haftada yaklaşık 6 cm boyuna ve 14 gram ağırlığına ulaştı bile.

Hamileliğin 12. Haftasında Anne Duygu Durumu

Hamileliğiniz boyunca gebelik psikolojisi sizi zorlasa hamileliğin 12. haftası bu duygu değişimlerinin azalıp enerjik ve mutlu geçireceğiniz döneme girmenize günler kalan haftadır. Biliyoruz hormonların etkisiyle çok gelgitler yaşadığınız, bazen yükseldiniz bazen kendinizi diplerde gördünüz. Bu haftadan sonra üç aylık güzel bir döneme giriyorsunuz. Sizlere sadece bu eşsiz hamilelik deneyiminin tadını çıkartıp keyfinize bakmanızı öneririz.

Hamileliğin 12. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

12. hafta hamilelik eğer ilk gebeliğiniz ise hamile kıyafetleri giymeye başlayabileceğiniz haftadır. Karnınız büyüyor ve belirginleşiyor. Buna bağlı olarak karın ağrıları, kasık ağrıları görülebilir. Bu durum normaldir hemen endişeye kapılmamanızı öneririz.  Mide ekşimeleri yaşayabilirsiniz. Özellikle yattığınızda midenizdeki yemekler ağzınıza geliyor gibi olabilir. Bunlar 12. haftada beklenen durumlardır. Kilonuzda artış olabilir, cildinizde lekelenmeler başlayabilir. Halsizlik ve uykusuzluk hissedebilirsiniz. Bulduğunuz her fırsatta uyumanızı ve dinlenmenizi, gece uyku sürelerini de uzatmanızı öneririz.

12. Hafta Hamilelikte Annenin Yemesi Gerekenler

Mide ekşimesi en belirgin yaşanan hamileliğin 12. haftası hafif yiyecekler tüketmek işinizi kolaylaştıracaktır. Yemek işini erken saatlerde tamamlamak ta gece mide ekşimelerinin önüne geçecek rahat uyuyabileceksiniz. Asla sigara ve alkol tüketmiyor bol bol su içmenizi tavsiye ediyoruz. Taze ve mevsimi olan yeşil yapraklı sebzeler ve bol vitaminli meyveler tüketmek siz hem enerji verecek hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Protein, C vitamini, Kalsiyum gibi vitaminler bu haftada çok önemliyken gıdalarla almanızı eğer gıdalar yetersiz geliyorsa doktorunuzun tavsiyesiyle takviye tablet olarak almanızı öneririz. Eğer tansiyon sorununuz yoksa günde bir şişe maden suyu tüketmeniz faydalı olacaktır. Mineral açısından zengin olan maden suyu sizin kaybettiğiniz mineral depolarınızı dolduracaktır.

12. Hafta Hamilelikte Annenin Yememesi Gerekenler

12. hafta hamilelik ağır yemekler yememeniz gereken haftalardandır. Eğer ağır yemekler yerseniz uyku düzeniniz bozulur mide sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekler sağlıksız kilo aldırıp enerjinizi düşürecek ve hareketlerinizin kısıtlanmasına sebebiyet verecektir. Asitli içecekler ise size ve bebeğinize çok zararlıdır. Hamilelik boyunca asitli içeceklerden ve meyve sularından uzak durmak gerekir. Meyveyi katı olarak tüketmek liflerinin alınması açısından çok faydalıyken sıkıp suyunu içmek şeker yüklemesi görevi görüp şekerinizi yükseltecektir.

12. Hafta Hamilelikte Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Egzersizler sizin ve bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Hamileliğin 12. haftası da egzersiz yapabileceğiniz haftalardandır. Eğer doktorunuz aksini söylemiyorsa ve sizin için tehlikeli görmüyorsa hamilelikte düzenli egzersiz yapmak bebeğin gelişimi, annenin ruhsal ve fiziksel sağlığı ve doğumun kolay olmasına büyük destektir. Nefes egzersizleri yapabilir, bu teknikleri öğrenip doğum anında uygulayabilirsiniz. Ayrıca kegel egzersizleri de doğumun ve ıkınmanın kolaylaşmasına yardımcı olur. Stressiz ve huzurlu bir gebelik için egzersizleri bu hafta da ihmal etmeyip programınıza dâhil etmelisiniz.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

12. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

Beta HCG değeri 12. hafta hamilelik ile de son üç haftadır olduğu değerlerde seyretmektedir. Bu hafta da Beta HCG değeri 25700-288000 civarlarındadır. Doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilir. Ancak en doğru ve net olarak 16. Haftadan itibaren belli olmaktadır.

5/5 - (80 votes)
“12. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 12. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. Hamileliğin 12. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir? 12 Haftalık gebelikte anne adaylarında baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerinde azalma olur. 12 haftalık bebeklerin de boyu 5-6 cm kilosu ise 12-14 gram olur.

    Cevapla
  2. 12 Haftalık Gebelik. Hamilelik süreci üç ayrı dönem olarak ele alınır. Bu dönemlerin her biri trimester olarak adlandırılır. İlk trimester dönemi ise hamileliğin 12. haftasının sonuna kadar olan zaman dilimini kapsar. İlk trimester, yani gebeliğin 12. haftasının sonunda bebeğin boyu ortalama 4 ya da 7 santim, ağırlığı …

    Cevapla
Yorum yapın