18. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 18. Haftası

Hamileliğin 18. haftası ile tam yüz yirmi günlük hamile oluyorsunuz. Bu haftayı tamamladığınızda ise dört ay altı günlük hamile oluyorsunuz. Artık hamileliğin ikinci trimestarının ikinci ayındasınız. Hamileliğin en güzel dönemleri sayılan ikinci trimestarda güzel anılar biriktirmenizi öneririz. Çünkü üçüncü trimestara girdikten sonra ilk başlarda olan zorluklar tekrar baş göstermeye başlayacaktır. Şimdilik bebeğinizi kucağınıza almanıza ortalama yirmi iki haftanız var. Bakalım 18. hafta da bebeğinizi ve sizi neler bekliyor.

Hamileliğin 18. Haftasında Bebek

Hamileliğin 18. haftası bebeğinizin el ve ayak parmakları tamamlanmış hatta parmak izleri bile son halini almış durumdadır. Artık bebeğinizin hareketlerini daha kolay hissetmeniz mümkündür. Bu hafta ultrason kontrollerinde bebeğin kalbinde sıkıntı olup olmadığına bakılabilir. Ciğerlerinde hava torbaları oluşuyor, kulakları görevlerini yetirmeye başladılar bile artık yüksek sese tepki verebiliyorlar. Tabi verdiği tepkiler tekme ve yumruk şeklinde olduğundan siz çoğunu hissetmeyebilirsiniz. Bu hafta artık bebeğiniz hıçkırabiliyor da. 18. hafta da bebeğiniz ortalama 14 cm boylarında, 195 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 18. Haftasında Anne Duygu Durumu

Bebeğiniz için yetersiz miyim sorularını sormayı bırakın artık hamileliği yarılamaya az kaldı. Artık 18. hafta hamilelik mutlu olduğunuz haftalardan olmalıdır. Siz elinizden geleni yapıyorsunuz. İmkânlar şartlar durumlar değişse bile annelik duyguları değişmez. Sorumluluk bilinci oluşturmaya çalışırken kendinizi ve bebeğiniz strese sokmayın. Daha sakin daha ılımlı adımlarla her şey rayına oturacak. Bir şekilde bu hamilelik bitecek ama sizin tutumunuz çok önemli hamileliği iyi geçirmek te kötü geçirmekte biraz sizin elinizde. Eğer pozitif olumlamalar yaparsanız bebeğiniz ve sizin için güzellikleri çağırırsınız.

Hamileliğin 18. Haftasında Anne Fiziksel Durumu

Hamileliğin 18. haftası iyice büyüyen karnınız ve basenleriniz nedeniyle derinizde çatlaklar oluşabilir. Karın etrafında ağrılar yaşayabilirsiniz. Burun kanaması, ağız ve diş hassasiyeti, diş eti kanamaları, mide bulantıları, ciltte koyulaşma, hazımsızlık, mide ekşimesi, kabızlık, baş ağrıları bu haftanın semptoları arasındadır. Bu semptomların tamamı veya bir kısmını yaşayabilirsiniz ya da hiçbirini yaşamayabilirsiniz. Herkesin bünyesi farklı ve kişiye göre belirtiler de farklılık gösterebiliyor. Temizlik, sağlık ve hijyen kurallarına dikkat ederek en az etkiyle atlatabilirsiniz.

18. Hafta Hamilelik Annenin Yemesi Gerekenler

Hamilelik boyunca beslenme çok önemlidir. Artık anneler bilinçli ve hamileliklerinde yedikleri her şeyin bebeklerinin de vücuduna gittiğini biliyor. 18. hafta hamilelik, sizin rahat geçirdiğiniz haftalardandır. Bu sebeple mide bulantılarınız ortadan kalkmış varsayabiliriz. Mide bulantıları yaşamamanız ve yiyecek aşermeniz kilo artışına sebebiyet verebilir. Bu sebeple sağlıklı yiyecekleri tercih etmenizi öneririz. Eğer dozu ayarlayamazsanız istenmeyen kilolarla baş etmek zorunda kalırsınız. Dengeli beslenmeli, her ana öğünde bir çeşit sebze ve ara öğünde de bir çeşit meyve yemelisiniz. Et, balık, yumurta, havuç tüketmelisiniz. Besin çeşitliliği önemlidir, tek yönlü beslenmemelisiniz. Her zamanki uyarımızı da yapalım: Bol bol su tüketin.

18. Hafta Hamilelik Annenin Yememesi Gerekenler

Hamileliğin 18. haftası ile birlikte mide bulantılarınızın bitmesi ile canınız kızartmalar, hamur işleri, kek, börek çekebilir. Eğer bu tarz yağlı ve ağır yiyecekler tüketirseniz mide problemleriniz yeniden baş gösterebilir. Ayrıca karnınızı da bebeğinize hiç faydası olmayan hatta zararı olan yiyeceklerle doyurmuş olursunuz. Gereksiz ve sağlıksız bir kilo artışı yaşarsınız. Meyve ve sebzeleri tüketirken mevsiminde olmasına dikkat ediyor ve yemeden önce iyice yıkıyoruz. Alkol, sigara, kafein, asitli içecek, işlenmiş et, çiğ ve pişmemiş et, paketli ve katkılı gıdalar size ve bebeğinize zararlı olacağından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

18. Hafta Hamilelik Annenin Yapması Gereken Egzersizler

Eğer egzersizler günlük rutininizde varsa çok iyi gidiyorsunuz demektir. 18. hafta hamilelik egzersizlere güvenle devam edebileceğiniz eğer hala başlamadıysanız başlayabileceğiniz haftalardandır. Özellikle enerjinizin bol olduğu hamileliğin ikinci trimisterında hareketsiz kalmak modunuzu düşürür. Bol bol aktivitelere katılmalı,  yürüyüşler yapmalı, pilates ve yoga yapmalısınız. Kegel egzersizleri de hayatınızı kolaylaştıracaktır. Açık havada yürüyüş yapmak D vitamini almanızı da sağlayacak, stresinizi alacak, kilo kontrolünüze yardımcı olacaktır. Hamilelikte egzersiz yapmak her açıdan anne ve bebek için gereklidir.

Not: Makale bilgi niteliği taşımaktadır, detaylar için doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

18. Haftada Beta HCG Değeri Kaçtır?

Hamileliğin 18. haftası Beta HCG değeri 4060-165400 civarlarındadır. Bu haftaya kadar çoktan bebeğinizin cinsiyetini öğrenmişsinizdir. Eğer hala öğrenemediyseniz bu hafta da öğrenmeniz mümkündür.

5/5 - (52 votes)
“18. Hafta Hamilelik | Hamileliğin 18. Haftası” üzerine 2 yorum
  1. Gebeliğin bu haftasında rahminde ciddi bir büyüme gerçekleştiğini fark etmişsindir. Ortalama bir kavun kadar olan rahmini göbeğinin altında hem görebilir hem de hissedebilirsin. Hamileliğin 18. Haftası demek, hamilelik dönemini yarılamış olman demektir. Bu dönemde 4,5-5 kilogram arasında kilo almış olman gerekiyor.

    Cevapla
  2. Merhaba! Hamileliğin 18. haftasında bebeğin gelişimi hızlanmaya başlar. Bebeğin organları tamamlanır ve beyin gelişimi de hızlanır. 18. haftada hamile kadınlar genellikle daha aktif olabilirler.

    Cevapla
Yorum yapın