Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Neledir? Belli Olur Mu?

Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için hamile kalma süreci de hamilelik süreci kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Hamileliğin ilk belirtisi olarak adet gününün gecikmesi hepimizin bildiği bir durumdur. Peki adet günü gelmeden hamilelik belirtileri neler olabilir bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlere vereceğiz.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Neledir?

Hamile kalmak isteyen birçok kadının merak ettiği sorulardan birisi de adet günü gelmeden hamilelik belirtilerinin olup olmayacağıdır. Aslında bakıldığında döllenmenin oluşmasından yaklaşık 10 gün sonrasına kadar hamile olup olmadığınızın belirtileri görülebilir. Fakat özellikle de ilk hamileliklerde anne adayı bu konuda tecrübe sahibi olmadığı için bu belirtileri anlaması da oldukça zordur.

Fakat bu konuda deneyim sahibi olan anne adet günü öncesinde kendisinin hamile olup olmadığını anlama konusunda çok daha yeteneklidir.

Bkz: Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamile Olduğunuzu Anlamanın Yolları

Kadınlar için hamilelik son derece heyecanlı olmasının yanında farklı deneyim ve duygular barındıran bir süreçtir. Hamile kalmak için birçok insan oldukça fazla uğraşmaktadır. Eğer siz de artık çocuk sahibi olmayı düşünüyor ve bu konuda gerekenleri yapıyorsanız eminiz ki adet günü gelmeden hamilelik belirtileri konusunda merak içindesiniz.

Her ay düzenli bir şekilde adet olduğunuz için artık hangi günde adet olacağınızı biliyorsunuz. Adet gününüz geciktiğinde aklınıza ilk gelen soru eminiz ki hamile miyim? olacaktır. Bu en önemli belirti olmakla birlikte bunun dışında göğüslerde yaşanan şişkinlik ve hassasiyet, meme uçlarının koyulaşması da hamilelik belirtisi olarak dikkat çeker.

Bunun yanı sıra vajinal akıntısın normalden daha fazla artmış olması, kendinizde adını koyamadığınız bir yorgunluk ve uykusuzluk hali deyine hamileliğin erken belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bkz: Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet Günü Gecikmesi Hamileliğin Önemli Bir Belirtisi

Kadınların düzenli olarak adet görüyor olması biyolojik olarak faydalı olmakla birlikte hamile kalabilmek için de olması gereken bir durumdur. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar hamile olup olmadıklarını belki de en kolay adet günü gecikmesi ile anlamaktadır.

Hamile iken adet gören kişilerin de olduğunu belirtelim fakat bunları sayısı oldukça azdır. Bazen hamile kaldığı halde adet görmeye devam edildiği için bunu anlamayan kadınlar da olabilir. Bu nedenle eğer yukarıda saydığımız nedenlerden biri ile karşılaşırsanız aklınızdaki sorulardan kurtulup hamile olup olmadığınızı anlamanın en kolay ve kesin yolu olarak kan testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik testleri de günümüzde bu anlamda oldukça gelişmiş ve kesinliği çok yüksek olmasının yanında yanılma payı olabilmektedir. Bu nedenle özellikle de adet gününüz gecikirse bir hastanede kan testi yaptırmanız size en doğru sonucu verecektir.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belli Olur Mu?

Adet gününüz gelmeden hamilelik bazı durumlarda anlaşılabilir. Kendinizi yorgun hissetmeniz, göğüslerinizin ağrıması ve büyümeye başlaması birer işaret olabilir. Ek olarak sık sık tuvalete gitme ihtiyacı da hissedebilirsiniz.

5/5 - (55 votes)
“Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Neledir? Belli Olur Mu?” üzerine bir yorum
  1. Hamilelik belirtileri de adet gecikmesinden iki hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Ultrasonla fetüs görüntülenmesi: Ultrasonda hamileliğin belli olması en geç olan yöntemdir. Son adet oluşumundan 5 hafta sonra ancak fetüs görüntülenmesi yapılabilir. Tüp bebekte ise kanla belirlendikten 10 gün sonra ancak …

    Cevapla
Yorum yapın