Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Gebelikten korunmak için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar diye merak ediyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz. Doğum kontrol hapları 1960 yılından itibaren kadınların büyük bir kısmı tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer yöntemlere göre gebelik oluşumunu engellemekte oldukça yüksek başarı oranına sahiptir.

Risk oluşabilme oranı kondoma göre daha düşüktür. Fakat tüm bu etkilerinden faydalanabilmek için düzenli kullanım gerekmektedir. Düzenli seks hayatına adım atacak kişiler tarafından tercih edilen doğum kontrol hapları hormon içermektedir. Yumurtlamayı durdurma etkisi sayesinde rahim ağzında kalkan görevi görerek rahmin içine sperm geçişini önler.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar

Kısacası döllenme oluşmaması konusunda doğum kontrol hapı %99 oranında başarı elde etmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar diye endişe duyulmasına gerek yoktur. Çünkü doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığı andan itibaren etki göstermektedir. Doğru başlangıç ve düzenli kullanım sonucunda sorun yaşanması son derece düşük bir ihtimaldir.

Bkz: Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol haplarını doğru ve düzenli kullanmak son derece önemlidir. Kadın doğum uzmanları tarafından reçete edilen bu haplar ayrıca aile hekimleri tarafından da reçete edilebilmektedir. Doktor tavsiyesi ile reçete edilen ilaçlar da kullanım detaylı olarak anlatılmaktadır. Fakat tüm eczanelerden reçetesiz olarak da temin edebilmeniz mümkündür. Birçok kadın tarafından merak edilen doğum kontrol hapı nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise detayları ile aşağıda anlatılmaktadır.

Bkz: Erken gebelik testi

Gebelik ve Doğum Kontrol Hapları Kaç Günlüktür?

 Genellikle doğum kontrol hapları 21 günlüktür. Başlangıçta adet kanamasının ilk günü başlanması önerilmektedir. İlk gün başlanmaması durumunda en geç 3. gün kullanıma başlayarak 21 tablet bitene kadar her gün aynı saatte olmak üzere düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bir kutu bittiğinde 7 gün ara verilir. Bu aralıkta yeniden adet kanaması başlar. Verilen 7 günün ardından yeni kutuya başlanmalıdır.

Gebelik tekrar gündeme gelene kadar ya da farklı bir korunma yöntemine geçene kadar her ay bu düzende devam edilmesi gerekmektedir. Hapı içmeyi unuttuğunuz takdirde ilk aklınıza gelen anda unutulan doz yutulmalıdır ve düzene kaldığı yerden devam edilmektedir. Bazı doğum kontrol hapı çeşitleri 28 günlüktür. Bu hapları ise hiç ara vermeden 28 gün boyunca yeni kutuya geçilerek kullanmak gerekir. Kullanım detaylarından ziyade bir diğer merak edilen konu ise doğum kontrol hapı isimleri ve fiyatlarıdır.

doğum kontrol hapı fiyatlarıPin

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

Piyasada yer alan birçok doğum kontol hapı vardır. Doktor reçetesi dışında doğum kontrol hapına başlayacak olan kadınlar genellikle en yakınlarındaki kişilerin kullanıp memnun kaldığı ve tavsiye ettikleri ilaçları tercih eder. Sizler ile paylaşacağımız doğum kontrol hapı fiyat listesine göre bütçenize uygun olan herhangi bir kadın doğum hapını tercih edebilirsiniz. Gebeliğin meydana gelmesi için kadınların vücudu ortalama 28 günde bir olmak üzere her ay yenilenmektedir.

Buna halk arasında yumurtlama dönemi denmektedir. Piyasada var olan doğum kontrol haplarının amacı ise içeriğinde bulunan progesteron ve östrojen hormanları sayesinde yumurtlamaya engel olmak ve gebelik oluşması riskini ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ilaç firmasına ait hapı tercih ettiğinizde alacağınız sonuç hemen hemen aynıdır. Hangi doğum kontrol hapı korumaya ne zaman başlar diye düşünüyorsanız her biri için bu sorunun cevabı aynıdır. Tüm doğum kontrol hapları başlandığı günden itibaren etkisini göstermektedir. Bünyeden bünyeye değişiklik gösteren düşük orandaki yan etkilerine göre ilaç değişikliği yapabilirsiniz.

Bkz: Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri

2022 Yılı Güncel Kadın Doğum Hapı Fiyat Listesi 

 • Yazz 28 Tablet 76 TL
 • Yasmin 21 Tablet 76 TL
 • Yasmin 63 Tablet (3 Aylık) 194 TL
 • Qlairista 28 Tablet 76 TL
 • Microgynon 21 Draje 73 TL
 • Leverette 21 Tablet 93 TL
 • Cybelle 21 Tablet 78,5 TL
 • Myralon 21Tablet 73,5 TL
 • Desolett 21 Tablet 85,5 TL
 • Ginera 21 Tablet 84 TL
 • Gynelle 21 Tablet 27 TL
 • Diane35 21 Tablet 31 TL
 • Elleacnelle 21 Draje 41 TL
 • Miranova 21 Draje 81 TL

Bkz: Doğum kontrol hapı isimleri ve fiyatları TAM LiSTE

Belirtilen fiyatlar Temmuz 2022’ye aittir.

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Qlairista doğum kontrol hapı ara vermeden kullanıldığından dolayı en zararsız doğum kontrol hapı olarak bilinmektedir. Genellikle kullanan kişilerin görüşleri diğerlerine göre daha az yan etki gördüğünü belirtmiştir.

5/5 - (3 votes)
“Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?” üzerine bir yorum
 1. Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar Kısacası döllenme oluşmaması konusunda doğum kontrol hapı %99 oranında başarı elde etmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar diye endişe duyulmasına gerek yoktur. Çünkü doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığı andan itibaren etki göstermektedir.

  Cevapla
Yorum yapın