Hamilelikte Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümü

Hamilelik döneminde kadınların fiziksek durumunda yaşanan değişikliğin yanı sıra ciltlerinde de bazı değişimler söz konusu olmaktadır. Bunun başında da cilt kuruluğu gelmektedir. Hamilelikte cilt kuruluğu nedenleri nedir diye soracak olursanız ilk sebebinin sıvı alımının az olması olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde sıvı alımına çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğin susuz kalmaması için günde en az iki litre su tüketilmesi faydanıza olacaktır. Hamilelik döneminde vazopressin hormonunun artış göstermesi ciltteki kuruluğun bir diğer sebebidir. Bu hormonun salgılanması anne adayının vücudunda gereğinden fazla su tutulmasına neden olur. Bu durum da ciltte kuruluk ve şişkinliğe yol açar.

Hamilelik döneminde cildinizde pul pul dökülme gibi durumlar da yaşayabilirsiniz. Fakat bunun geçici olduğunu bilmeli ve en önemli nedeninin hamilelik hormonları olduğunun bilincinde olmalısınız.

Bkz: Hamilelikte Arı Sokması Tehlikesi ve Müdahale Yöntemi

Hamilelikte Cilt Kuruluğu için Nemlendirici Kullanımı

Hamilelik döneminizden önce belki de cildinize sürdüğünüz kremlerin içeriğine dikkat etmiyordunuz. Fakat artık çok daha dikkatli olmalı ve C vitamini içerikli kremler sürmeye özen göstermelisiniz.

Çünkü hormonlar sebebi ile oluşan cildinizdeki hassasiyet ve kuruluğu içeriğine bakmadan aldığınız ürünler ile çok daha zararlı ve dönülmez duruma getirebilirsiniz. Hamilelikte cilt kuruluğu nedenleri yanı sıra bunun çözümüne ilişkin bilgileri de sizler için yazımızda paylaşacağız. Nemlendirici kremler sayesinde cildiniz yumuşayacak ve bu kuruluk zamanla ortadan kalkacaktır.

Bkz: Hamilelik testi C ve T Ne Demek?

Hamilelikte Cilt Kuruluğunun Çözümü 👌

Cildinizdeki kuruluk hissinin önüne geçmez ve önlem almazsanız ne yazık ki bu durum cildinizde kaşınmaya ve sonrasında da dökülmelere doğru gidecektir. Doktor müdahalesi olmadan kendiniz bunun tedavisini yapabilirsiniz.

Öncelikle sabahları kalktığınızda ve akşamları yatmadan mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Bunun yanında sıvı alımını arttırmalı ve günlük su ihtiyacınızı yeterli miktarda karşılamalısınız. Cildinizdeki kuruluğun bir nedeni de çok sıcak su ile banyo yapmak olduğu için bundan da kaçınmak sizin faydanıza olacaktır. Eğer banyoda kese yapmak gibi bir alışkanlığınız var ise bunu da bu süreçte rafa kaldırmanız iyi olacaktır.

Çünkü hamilelikte cilt kuruluğunun nedenleri arasında çok sık kese yapmak da önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uyarılara dikkat ettiğinizde kuruluk durumu yaşamayacak eğer yaşıyorsanız da kısa sürede tedavi edip eski halinize geri dönebileceksiniz.

Hamilelikte Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Uzmanların önerisi hamilelikte cilt kuruluğunu gidermek için bol bol su tüketmelisiniz. Günde ortalama 3 litre su tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

5/5 - (76 votes)
“Hamilelikte Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümü” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelikte hipotiroidiniz varsa, cildiniz kaşıntılı, kalın ve kuru hale gelebilir. Gebelik beslenmesinde A vitamini eksikliği cildin kurumasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, doktorlar hamileyken çok besleyici yiyeceklerin tüketilmesini önerir. Karın derisini kuru hale getirebilir ve dökülmeye ve kaşınmaya neden olabilir.

    Cevapla
Yorum yapın