Hamilelikte Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde anne adaylarının doğal olarak kilo artışı olduğu için ve karnın çok fazla büyümesinden de kaynaklı olarak bazen yürümede zorlanmalar ve bunun sonucunda da düşmeler meydana gelebilir. Özellikle de hamileliğin ilk aylarında bebeğin rahme tutunması için bu gibi durumlara çok daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte Düşmek

Hamilelikte düşmek riskli gebeliklerde riski bir kat daha arttırmakta olduğu için istenmeyen olumsuz durumlara da sebep olabilir. Bu nedenle gebelik sürecinin her anında çok daha dikkatli olmakta fayda vardır. Yapılan çalışmalara bakıldığında hamilelerin birçoğunun düşme durumuyla karşılaştığı görülüyor. Ama bu durumun bebeğinize zarar vereceğinden endişe etmenize gerek yoktur.

Çünkü özellikle de hamileliğin ilerleyen aylarında artık bebek rahme sıkıca tutunduğundan ve amniyon sıvısı içinde sürekli olarak hareket halinde olduğundan dolayı düşme durumunda bunu hissetmeyecek ve sonuç olarak da böyle bir durum bebeğinize zarar vermeyecektir.

Bkz: Hamilelikte Göğüs Bakımı İçin Öneriler

Kadınlar Hamilelikte Düşmekten Korkuyor

Anne adayları bebeğini en iyi şekilde daha doğmadan koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu nedenle kendilerine normalin dışında çok daha fazla dikkat etmektedir. Fakat bazen istenmeyen durumlar elbette ki olabiliyor.

Anne adaylarının en korktuğu şeylerden biri de hamilelikte düşmek olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu durumun kendilerinden ziyade bebeklerine zarar vermesinden korkuyorlar. Fakat u konuda endişe etmenizi gerektirecek bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Fakat riskli gebeliklerde ne yazık ki böyle bir durum istenmeyen sonuçlarla, bebeğin anne karnında düşmesiyle sonuçlanabilir.

Hamilelikte düşmek konusu şiddetine göre de ortaya çıkardığı sonuçların farklı olduğu bir durumdur. Günlük hayatta karşılaşılan ufak düşmelerin bir zararı olmasa da yüksekten düşmelerin çok tehlikeli olduğu da bilinen bir gerçektir.

Bkz: Hamilelikte Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Düşmek Konusunda Anne Adayları Çok Dikkatli Olmalı

Hamilelik süresi boyunca her anlamda anne adayı kendisine çok daha fazla dikkat etmelidir. Özellikle de tehlikeli olabilecek yerlerde dolaşmamalı, yüksek yerlerde tehlikeli işler yapmamalı ve düşme riskini en aza indirmek için mutlaka düz tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih etmelidir. Çünkü bazı anne adayları hamileyken bile topuklu ayakkabılar giyerek düşme olasılığını çok fazla arttırmaktadır.

Bu yazımızda sizler için hamilelikte düşmek konusunu ele aldık ve dikkat etmeniz durumunda bu durumun size ve bebeğinize ciddi etkilerinin olmayacağını belirttik. Hamileyken düşme durumu yaşarsanız bu nedenle endişe etmeyin. Çünkü anne karnında bebeğinizi belki de sizden çok daha iyi koruyan muhteşem bir mekanizma söz konusudur. Çünkü amniyotik sıvı bebeği her türlü tehlikeden korumak için son derece muazzam şekilde tasarlanmıştır.

Hamilelikte Kalça Üzerine Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Genellikle anne adayları reflekslerini kullanılır ve kalça üzerine düşerler. Hamilelikte kalçanın üzerine düşmek bebeğe zarar vermez. Çünkü anne rahmin üzerine düşmemiş olur.

5/5 - (11 votes)
“Hamilelikte Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?” üzerine bir yorum
  1. Anne adaylarının, hamilelikte şeker düşüklüğü bebeğe zarar verir mi merak etmesi oldukça normaldir. Anne adayı kadın hamileyken, vücutlarının glikozu düzenleme ve metabolize etme şeklindeki değişikliklerden dolayı hipoglisemik hale gelebilir. Hipoglisemi (düşük kan şekeri) diyabetli veya gestasyonel diyabetli kadınlarda yaygındır.

    Cevapla
Yorum yapın