Hamilelikte Ejder Meyvesi Yenir mi?

Hamilelikte beslenmenin önemi sürekli vurgulanan en önemli konudur. Anne adayı hamile kalmadan önce beslenmesine dikkat etmeye başlamak zorundadır. Hamilelikte tüketilmesi gereken ya da tüketilmemesi gereken bazı meyve sebzeler vardır. Son yıllarda popüler olan ejder meyvesi de hamilelikte yenip yenmeyeceği merak konusu haline gelmiş durumdur. Peki, hamilelikte ejder meyvesi yenir mi? Hamileyken ejder meyvesi yemenin faydaları ve zararları nelerdir?

Hamilelikte Ejder Meyvesi

Pin

Hamilelikte ejder meyvesi yenir mi ?, hamileler arasında merak konusuyken bakalım ejder meyvesi neymiş. Ejder meyvesinin diğer adı da pitayadır. Ejder meyvesi (pitaya) bir kaktüs türüdür. Ejder meyvesinin türüne göre de tadı ekşi veya tatlı olabilir. Kiviye benzer yapısıyla küçük çekirdekleri vardır ve meyveyi yerken çekirdekleri ile birlikte tüketmek mümkündür.

Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’ya ait bir meyve iken atık uygun şartlar oluştuğunda dünyanın her yerinde yetiştirilmesi mümkündür. Artık ülkemizde de ejder meyvesi (pitaya) yetiştirilmektedir. Ulaşılması kolay hale gelen bu ejder meyvesi (pitaya) oldukça sağlıklıdır ve hamile anne adaylarının gözdesi haline gelmiştir.

Bkz: Hamilelikte nargile içilir mi?

Hamilelikte Ejder Meyvesi Yemenin Faydaları Nelerdir?

Pin

Hamilelikte ejder meyvesi (pitaya), içerdiği vitaminler, yağ asitleri ve proteinler dolayısıyla hem hamile anne adayına hem de bebeğe çok faydalıdır.

  • Hemoglobini Artırır: Hamileyken ejder meyvesi hemoglobin sayınızı artıran yüksek miktarda demir ve C vitamini içerir.
  • Enfeksiyonları Önler: Bağışıklık sisteminizdeki bakteriyel ve fungal enfeksiyonların büyümesini engeller ve hamilelik sırasında bu zararlı enfeksiyonlar ile mücadele etmenize yardımcı olur.
  • Kemik Gelişimini Destekler: Ejder meyvesi içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor, fetüsünüzün kemiklerinin uygun gelişimini sağlar ve hamile anne adayının kemik ve diş sağlığını da korumada etkili olmaktadır.
  • Kabızlığı Önler: Ejder meyvesinde bulunan yoğun lif hamilelikte sindirim sistemini destekler ve kabızlığı önler.
  • Enerji Kaynağıdır: Fetüsün büyümesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayan karbonhidratı ejder meyvesinden sağlayabilirsiniz.
  • Düşük Riskini Azaltır: Hamileyken ejder meyvesi yemek, bebeğinizin güçlenmesini sağlayarak iyi tutunmasını ve gelişmesini sağlar.
  • Doğum Kusurlarını Önler: Bebek için hayati öneme sahip olan ve alınması gerekli olan folat, ejder meyvesi içerisinde fazla miktarda bulunur. Folat, bebeğinizin nöral tüp defektlerinden etkili bir şekilde korunmasına yardımcı olur.

Bkz: Hamilelikte şalgam suyu içilir mi?

Hamilelikte Ejder Meyvesi Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte ejder meyvesi anne adayına ve bebeğe zararı olmamakla birlikte her gıda da olduğu gibi fazla tüketimde yan etkileri olabilmektedir. Hamilelikte ejder meyvesi fazla tüketildiğinde lifli yapısı dolayısıyla ishal yapabilir. Alerjik durumlarda gelişebilir ve deri döküntülerine sebep olabilir. Doktorunuzun hamilelikte ejder meyvesi yemeniz konusunda tavsiyelerini dikkate almanızı öneririz.

Bkz: Hamilelikte jelibon yenir mi

5/5 - (49 votes)
“Hamilelikte Ejder Meyvesi Yenir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelik sırasında şeker arzunuzu tatmin edebilir. Rambutan’ı aşağıdaki şekillerde diyetinize dahil edebilir ve tükebilirsiniz. Rambutan da dahil pek çok taze meyve, herhangi bir katkı maddesi olmadan direkt olarak yenebilir. Rambutan, meyve salatalarına, pudinglere, dondurmalara ve diğer tatlılara eklenebilir.

    Cevapla
Yorum yapın