Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik bilindiği gibi çok özel bir durumdur. Anne adayının hormonlarında meydana gelen değişimler cildinde de kendini bu dönemde göstermektedir. Hamilelik döneminde ciltler genelde yağlanma eğilimi göstermektedir. Fakat sıvı ihtiyacı yeterli karşılanmadığında cildinde kuruma meydana gelen anne adayları da bulunmaktadır. Hamilelikte el bakımı önemli bir konudur.

Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu dönemde anne adayları normalden çok daha fazla titiz davranarak çok fazla el yıkama eğiliminde olabilirler. Bu durum da doğal olarak kurumaya yol açacaktır. Hamilelikte el bakımında kullanılan sabunlar kremler gibi ürünlere de dikkat etmek gerekmektedir. Bu dönemde nasıl ki yiyip içtiğimiz şeylere dikkat ediyorsak aynı şekilde hamilelikte el bakımı için almış olduğumuz ürünlerin içeriğine de son derece dikkat etmemiz gerekmektedir.

Güneşli günlerde dışarı çıkacağınız zamanlarda da güneş kremi kullanarak el bakımınızı yapabilir ve böylece lekelenmenin de önüne geçmiş olursunuz.

Bkz: Hamilelikte Dudak Kuruluğu Nedenleri ve Çözümü

Hamilelikte Ayak Bakımının Önemi

Bu dönemde özellikle de gebeliğin son aylarında artan vücut ağırlığınızla birlikte ayaklardaki şişkinlik ve yorgunluk da aynı oranda artacaktır. Bunun için hamilelikte ayak bakımı konusuna gelmeden önce ayaklarınızın rahatlığı için kesinlikle yumuşak tabanlı ve ortopedik ayakkabılar tercih etmeniz bu dönemi çok daha rahat atlatmanızda etkili olacaktır.

Hamilelikte ayak bakımı önemli bir konu olduğu için anne adayları tarafından da çok fazla araştırılan bir konudur. Bu dönemde ayaklarınızı soğuk su ile yıkayıp uygun kremler ile nemlendirmek sizi oldukça rahatlatacaktır. Eğer ayaklarınızda batık tırnak var ise bu durum sizi yürürken oldukça zorlayacağından bunun önlemini de bir doktor yardımı ile almalısınız. Vücudun bütün yükünü çeken ayaklarınızın bu süreçte yükü daha da artacağı için uygun ayakkabı ve bakımlı ayaklar sayesinde siz de bu dönemi çok daha keyifli ve rahat atlatabilirsiniz.

Bkz: Hamilelikte Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Daha Önemli

Kadınların normal zamanda da kendilerine bakmayı ve bakımlı olduklarını biliyoruz. Çünkü bu şekilde kendilerini çok daha mutlu hissetmektedirler. Hamilelik döneminde gerek değişen hormonlar nedeniyle ruhsal durumun bozulması gerekse artan yük ile anne adayının yorgunluğu bakım ile bir nebze olsa da azalacaktır.

Hamilelikte el bakımı yapmanız içeriği doğal kremler sürmeniz aynı zamanda hamilelikte ayak bakımı yaparak kuaförünüzde gerekse manikür pedikür yaptırarak kendinizi arınmış hissedeceksiniz.

5/5 - (4 votes)
“Hamilelikte El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?” üzerine 2 yorum
  1. Bu yüzden hamilelik döneminde vücut temizliğinize ve bakımınıza gerekli ilgiyi göstermelisiniz. Banyo Gebelik sırasında her gün banyo yapma alışkanlık haline getirilmelidir. Çünkü bu dönemde ter bezleri normalden daha fazla çalışır. Yıkanırken kullandığınız su 37-38 derece olmalıdır. Aşırı sıcak su sağlığınız açısından zararlıdır.

    Cevapla
Yorum yapın