Hamilelikte Günde Kaç Litre Su ve Süt İçilmesi Gerekir?

Konumuz başlıca içeceğimiz olan su ve mucize içecek süt. Peki, hayatınızın en önemli evresi olan Hamilelikte Günde Kaç Litre Su ve Süt İçilmesi Gerekir? Normal bir insana göre hamile anne adaylarında su ve süt tüketimi neredeyse iki katına çıkarılmalıdır. Çünkü anne adayı günlük içtiği su ve süt ile hem kendisini hem e bebeği besliyor.

Hamilelikte Suyun Önemi

Su vücudumuzun fonksiyonlarını düzgün yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Peki, bebeğinizi kucağınıza almak için gün sayan anneler; Hamilelikte Günde Kaç Litre Su ve süt İçilmesi Gerekir?  Hamile olmayan bir kişi günde 2-2,50 litre su içmesi gerekirken, hamilelikte bu yaklaşık 3-3,50 litre olmalıdır. Bebeğin içinde bulunduğu sıvının sürekli tazelenmesi, yenilenmesi gerekir. Bu tazelenme ve yenilenme anne adayının tükettiği su miktarı ile doğru orantılıdır.

Bebeğin içinde bulunduğu sıvı ne kadar çok yenilenirse bebeğin akciğerleri o kadar gelişir ve fizyolojik olarak tamamlanır. Hamilelikte kan basıncı arttığından damarlarda genişleme olur ve bu sebeple doku aralarında sıvı birikmesi olur. Bu sıvı birikmeleri ödemleri oluşturur. Ödem oluşumunu engelleyen en önemli şey su tüketimidir. Yeterli miktarda su içmek şişkinlikleri hafifletirken anne adayının ve bebeğin alması gereken mineralleri de sağlar.

Ayrıca doktorun önerdiği kadar su tüketimi yapmak karın ve bacak bölgelerinde hamilelik dolayısıyla oluşacak çatlakları da önler. Yeterli su tüketen hamilelerde cilt elastikiyet kazanır ve doğumdan sonra derinin sıkılaşması kolaylaşır.

Su içmek İçin Ne Yapmalı

Eğer sizde su içmeyi unutuyorsanız;

  • Hemen akıllı telefonunuza su içmekle ilgili olan uygulamalardan bir tanesini indirin ve Hamilelikte Günde Kaç Litre Su İçilmesi Gerekir sorusuna yanıt olarak 3-3,50 litre günde belirli aralıklarla size hatırlatacak şekilde uygulama ayarını yapın.
  • Evde veya çalışıyorsanız işyerinizde etrafınızda gözünüze çarpacak şekilde sürahi veya su şişeleri koyun. Her gördüğünüzde de yudum yudum içmeye çalışın.
  • İlginizi çekebilecek, eğlenceli su matarası, şiş, sürahi ve bardak edinin. Böylece elinizden suyu bırakmak istemeyeceksiniz.
  • Doktorunuzun da onayını alarak suyu tatlandırabilirsiniz. Suyunuzun içine taze nane, limon, salatalık, elma, tarçın gibi aroması hoşunuza gidecek şeyler ilave edebilirsiniz.

Hamilelikte Süt Tüketimi

Anne adayları süt içmeyi sevmiyor musunuz? Ama bebeğinizin sizin tüketeceğiniz süte ihtiyacı var. Hem de,  Hamilelikte Günde Kaç Litre Süt İçilmesi Gerekir? Biliyor musunuz? Bu yazımızda yukarıda sizlere su tüketiminin önemi ve ne kadar olması gerektiğini anlattık şimdi de hamilelikte süt tüketiminin önemini ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini anlatacağız. Sizlerin de hamilelikte su ve süt tüketimi ile ilgili önerebileceğiniz faydalı bilgileriniz varsa yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte kadınlar normalden çok daha fazla vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Anne karnındaki bebek sağlığı ve anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu takviye de kalsiyumdur. Sadece normal beslenme ile ihtiyaç duyulan kalsiyumu karşılamak mümkün değildir. Peki, hamilenin ve bebeğin sağlığı için;  Hamilelikte Günde Kaç Litre su ve Süt İçilmesi Gerekir? Anne adayı kendi kemik sağlığı ve bebeğinin kemik gelişimi için günde en az 3-3,50 bardak süt tüketmelidir. 3- 3,50 bardak süt tüketimi yaklaşık olarak günlük 1 litre süte tekabül etmektedir. Süt tüketiminde kalsiyum ile birlikte A, C, D ve K vitaminleri de alınır. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte her gün 2-3 bardak süt içen anne adaylarının bebekleri, süt içmeyen anne adaylarının bebeklerine oranla olması gereken kilo da doğmaktadır. Süt tüketimi olmayan hamileliklerde bebekler beklenilenin altında kilo ile doğmaktadır.

Süt tüketimini desteklemek için yoğurt, peynir ve kefir gibi gıdalar da tüketilebilir. Ancak süt her gün mutlaka içilmelidir. Ayrıca hamilelikte günde yürüyüş yapmanın faydalarını da ilgili yazıdan takip edebilirsiniz.

5/5 - (24 votes)
“Hamilelikte Günde Kaç Litre Su ve Süt İçilmesi Gerekir?” üzerine 2 yorum
  1. Hamilelik döneminde anne adaylarının günlük 3 bardak süt içmesi tavsiye edilir. Günde 3 bardak süt tüketildiğinde anne, yaklaşık 750 mg kalsiyum almış olur. Geriye kalan 250mg’lık kalsiyum ise anne adayının gün içinde tükettiği diğer besinlerden sağlanır. Böylelikle alınması gereken 1000 mg’lık kalsiyum miktarı tamamlanmış olur.

    Cevapla
Yorum yapın