Hamilelikte Jelibon Yenir mi?

Paketli gıdalar önerilmeyen ama hayatımızdan çıkartamadığımız yiyecekler arasındadır. En masumlarında bile katkı maddeleri olması zararlı olmalarının en büyük sebebi. Hamilelikte anne adayları tatlı ihtiyacı duymaktadırlar.

Çok sıklıkla görülmese de jelibon aşeren hamile anne adayları vardır. Bunun sonucunda merak edilen sorulardan bir tanesi de; Hamilelikte jelibon yenir mi? Sizlere bu yazımızda jelibonun içeriğinden ve hamilelikte jelibon yemenin zararlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Jelibonun Zararları

PinGebelikte jelibon yemek çok sağlıklı bir davranış olmamakla birlikte jelibon aşeren anne adayları jelibonu tüketmek istemektedirler. Bakalım jelibon içeriğinde neler var. Jelibon sığır kemiklerinin kaynatılması sonucunda oluşan jelatin maddesi ile yapılmaktadır. Jelatin sağlıklı gibi görünse de jelibon yapımında doğal olmayan tatlandırıcılar, renklendiriciler ve daha sayamadığımız koruyucu kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Jelibonun tatlandırıcı içermesi diyabetli anne adaylarına çok zarar vermektedir. Diyabet olmasa bile jelibon tüketimi hamile anne adayının şekerinin yükselmesine sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca jelibonda bulunan koruyucu ve kimyasal maddeler de hem hamile anne adayına hem de bebeğe zarar vermektedir. Hamileyken jelibon yemek bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Jelibon aşeren anne adayları hamilelikte jelibon yerine ne yemelidir.

Bkz: Hamilelikte ton balığı yenir mi

Hamilelikte Jelibon Yerine Ne Yenilebilir?

Hamilelikte jelibon aşerdiyseniz, aslında aşerdiğiniz jelibon değil tatlıdır. Sadece sevdiğiniz bir yiyecek olduğu için tatlı isteğine karşılı jelibon aklınıza gelmiş olma ihtimali yüksektir. Eğer tatlı ihtiyacınızı doğal yollarla kurutulmuş meyve veya taze meyvelerle bastırırsanız jelibon isteğinizin geçmiş olacağını göreceksiniz.

Pazarlama yöntemlerinin çok gelişmesi ile bize albenili paketlerle sunulan katkılı gıda maddeleri kolay ulaşılabilir ve bağımlılık yapma özelliğinden dolayı çok yaygın olarak tüketilmektedir. Hamilelikte tükettiğiniz gıdalar bebeğinizin damak zevkinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Anne adayları hamilelikte zararlı gıdalar tüketirlerse bebek doğduktan sonra de o gıdaları tüketmeye meyilli olacaktır. Bilinçli anneler, sağlıklı nesiller oluşturur.

Bkz: Hamilelikte cips yenir mi

Oyla post
Yorum yapın