Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Büyük bir heyecanla bebeğini kucağına almaya gün sayan anne adaylarını huzursuz eden bir konu da hamilelikte karın ağrısı. Güzel anne adaylarına; Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?  Bu yazımızda sizlerle araştırmalarımızı paylaşacağız.

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren embriyonun oluşmaya başlamasıyla rahimde embriyo kendine yer edinmeye de başlamaktadır. Bu süreçte embriyo oluşup kendine yer edinene kadar hafif karın ağrıları normal karşılanır. Anne adayları hamileliğin ilk günlerinde telaşa kapılıp; Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, öğrenip kendi çabalarıyla geçirmeye çalışmaktadır.

Hamilelikte karın ağrısının hamileliğin ilk başlarında embriyonun oluşumu ve yer edinmesiyle alakalı olduğun söylemiştik. Hamileliğin ortasında ve sonlarına doğru da farklı sebeplere bağlı olarak gebelikte karın ağrıları oluşabilir. Bağırsak problemleri (gaz ve kabızlık), büyüyen karın bölgesinin gerilmesine bağlı ağrılar, stres kaynaklı ağrılar, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ağrılar; hamilelikte karın ağrılarının başlıca sebepleridir.

Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Karnın sıcak tutulması,
  • Ağrı olduğu zamanlarda dinlenmek,
  • Yoga yapmak, vücudun esnekliğini arttıracağından karın dokularının gerilmesinden kaynaklı ağrıları yok eder.
  • Pilates yapmak, kasları güçlendireceğinden karın ağrısına iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Bağırsak problemlerinden kaynaklı ağrıların geçmesi içinde bol lifli gıdalar ile gaz yapmayan besinler tüketilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Tekrarlanmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Hamilelikte karın ağrısı geçirmek kadar tekrar ağrımasını önlemekte önemli. Bakalım gebeliği huzursuz geçirmenize sebep olan hamilelikte karın ağrısının tekrarlanmaması için neler yapılmalıdır. Hamilelikte karın ağrısına iyi gelen şeyleri düzenli olarak yapıp alışkanlık haline getirirseniz aslında

Hamilelikte karın ağrısının tekrarlanmaması için neler yapılmalıdır sorusunun cevabının aslında çok basit olduğunu göreceksiniz.

Düzenli yürüyüş, yoga ve pilates yapmak karın gerginliğinden oluşan karın ağrılarının oluşmasını engeller, aynı zamanda kabızlık ve gaz sıkışmasından dolayı olan karın ağrıları da ortadan kalkar. Sağlıklı beslenmek ve bunu alışkanlık haline getirmekte karın ağrılarının tekrarlamasını engeller.

Hamilelikte karın ağrısı yukarıda belirttiğimiz maddeleri yapmanıza rağmen devam ediyorsa ve karın ağrısına, kusma, ishal, baş dönmesi, ateş eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bknz: Hamilelikte Strese Ne İyi gelir adlı makalemizi de okumanızı önermekteyiz. Hamilelik sürecinde hamilelik psikolojisi ile baş edebilmek için sizlere çeşitli tavsiyelerimizin olduğu sayfayı da incelemenizi isteriz.

Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sindirim sisteminizi kolaylaştırmak için günde sık sık ve az porsiyonlarla yemek yemeniz önemlidir. Gaz yapan gıdalardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Normal Mi?

Hamilelikte karın ağrısı sık görülür fakat normal bir durumdur. Hafif ve kısa süreli ağrılarda buna dikkat etmenize gerek yoktur. Doğum kasılmaları ya da cinsel ilişki sonrasında hafif kramplar normal olarak karşılanır.

5/5 - (71 votes)
“Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?” üzerine bir yorum
Yorum yapın