Hamilelikte Mantar Yenir mi?

Mantar sevilerek tüketilen besinlerdendir. Ülkemizde de mantar çeşitliliği fazladır. Birçok yemekte kullanılan ve yiyeceklere güzel bir aroma katan mantar aynı zamanda vitamin deposudur. Peki, hamilelikte mantar yenir mi? Türk mutfağında yaygın olarak kullanıldığından damak zevkimizin alışık olduğu mantar hamilelikte nasıl tüketilmeli?

Bkz: Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Mantarın Faydaları

hamilelik mantarPinHamilelikte mantar yemek içeriğinde ki B ve D vitamini, protein, demir, lif ve antioksidanlar sebebiyle çok faydalıdır. İçeriğindeki maddele nedeniyle de hamile anne adaylarının en çok eksikliğini yaşadığı demir desteğini sağlar, yüksek miktarda enerji sağlar.

Mantardaki D vitamini bebeğin dişlerinin ve kemiklerinin güçlü olmasına yardım eder. D vitaminini gıdalarla almak çok mümkün değilken mantarlarda bol miktarda bulunur. Mantarlarda protein olması bebeğin kas kütlesini arttırır. Mantarın antioksidan olmasından dolayı hamile anne adayının vücuduna serbest radikallerin vereceği hasarlarda korur, ayrıca içeriğindeki liflerden dolayı da sindirimi düzenler, kabızlığı giderir.

Bkz: Hamilelikte midye yenir mi

Hamilelikte Mantar Tüketimi Nasıl Olmalı?

Çok fazla mantar çeşidi bulunmaktadır. Ancak gebelikte mantar tüketimi riskli olabileceğinden, en güvenli tüketebileceğiniz mantar, kültür mantarıdır. Onu da iyice pişirerek tüketmek sağlıklıdır. Yabani mantarların bazıları zehirli bazıları da zehirsizdir. Ancak mantarların toplanırken zehirlilerle karıştırılma ihtimaline karşı yabani mantarlardan hamilelikte uzak durmak daha doğru olacaktır.

Birde sihirli mantarlar vardır. Sihirli mantarlar içindeki maddeden dolayı beyini etkilemekte ve halüsinasyon görülmesine sebep olur.  Sihirli mantar anne karnındaki bebeğe ciddi zararlar verir. Çiğ yani ham mantarda az da olsa kanserojen maddeler bulunur, bu sebeple hamilelikte mantar tüketirken çiğ olmamasına dikkat etmek gerekir. Çiğ mantar normal insana bile zarar verebiliyorken hamile anne adayına ve bebeğine verebileceği zararlardan bahsetmeye gerek yok sanırım.

Bkz: Hamilelikte Köpük Kusmak Neden Olur?

Hamileyken Yenmemesi Gereken Mantarlar

Hamilelikte mantar tüketiminden bahsederken kültür mantarı yemenin güvenli olacağını söylemiştik. Aşağıdaki mantarlar da uzak durmanız gereken yaygın bilinen mantarlardır.

 • Beyaz mantar
 • Kuzu mantarı
 • Portabeli
 • Kurt mantarı
 • Comatus
 • Crimini
 • Amanitas

Hamilelikte mantar tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun talimatları doğrultusunda tüketmenizi öneririz.

Bkz: Hamilelikte maydanoz yenir mi

5/5 - (9 votes)
“Hamilelikte Mantar Yenir mi?” üzerine 3 yorum
 1. Vajinal mantar bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte mantar enfeksiyonunun bebeğine zarar verme ya da bulaşma ihtimali yok. Bu durum ancak seni rahatsız edebilir veya endişelenmene yol açabilir. Yalnızca, vajinal mantar hastalığının bulaştığı doğum kanalından geçen bebekte pamukçuk hastalığı oluşabiliyor.

  Cevapla
 2. AYRICA: Hamilelikte Mantar Yenir mi? Mantar Yemenin Faydaları – Zararları. Tuzlu paketlenmiş gıdalarda genellikle lezzetlerini artırmak için kullanılır ve aşırıya kaçmadan tüketmek sorun yaratmayacaktır. Ancak endişeleriniz varsa, tabii ki modosodyum glutamat içermeyen gıdaları tercih edebilirsiniz.

  Cevapla
Yorum yapın