Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Zararlı Mı?

Kadınlar için güzel görünmek her dönemde olduğu gibi hamilelik döneminde de son derece önemlidir. Beyazların çıkmış olması ya da saç renginde değişiklik istenmesi gibi durumlar kadınları saç boyamaya iten sebepler arasındadır. Peki hamilelikte saç boyanır mı? Sorusu eminiz ki tüm hamile anne adaylarının kafasını karıştıran bir konudur. Bu konu hakkında yazımızda sizlere bilgi verecek ve en doğru şekilde yönlendireceğiz.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Hamilelikte Saç Boyanır Mı konusu ile ilgili sizleri aydınlatalım. Hamilelik döneminde de hayatın her alanında olduğu gibi bebeğimize karşı sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Bu nedenle onun için en doğru kararı vermek ve sağlığıyla oynamamak adına araştırma yapmak ve doğru olanı tercih etmek görevimizdir. Yeni yapılan araştırmalara baktığımızda hamileliğin özellikle de ilk üç ayında saç boyamanın bebek için çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı kanıtlanmıştır. Hamilelikte saç boyanır mı? Sorunuzun cevabı aslında boyamanın sonraya ertelenmesinin daha doğru olduğu şeklindedir.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Bebeğe Zarar Verir Mi?

Eskiye nazaran yeni saç boyalarında kimyasal kullanımının çok daha az olduğu bilinmektedir. Fakat ne kadar olsa da kimyasal içerdiğinden ve özellikle ilk üç ayda plesentaya tutunmak için çabalayan bebeğin bir de kimyasal madde ile tanışması onun sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Annenin derisinden bebeğin kan dolaşımına giden kimyasallar bebeğinizin önemli bir göz hastalığı olan katarakt olmasına davetiye çıkartmaktadır. Ayrıca bu kimyasalların beyin tümörü oluşumunda da etkisi olduğu saptandığı için hamilelikte saç boyatma düşüncesinden mümkün olduğunca uzak kalmanızın bebeğinizin yararına bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Bkz: Hamilelikte Arı Sokması Tehlikesi

Doğal Ürünler Tercih Sebebi

İçerisinde kimyasal barındırmayan saç boyalarının da olduğunu biliyoruz. Hamilelikte saç boyama zararlı mı? Derseniz ilk üç ay geçirdikten sonra doğal ürünler tercih ederseniz boyanabilir. Fakat kendinizde yapmak istediğiniz bu değişikliğin doğum sonrasında yapılması çok daha doğru ve mantıklı bir karar olacağını unutmayın. Çünkü hiçbir anne en ufak bir şüphe dahi olsa bebeğine olumsuz bir durum yaşatmak istemez. Bu nedenle saç boyama konusundaki isteğinizi ertelemek size hiçbir şey kaybettirmezken bebeğinizin sağlığına çok şey katacaktır.

Anne adaylarının kendilerinde yapmak istedikleri değişimin en başında saç boyatmak gelmekte ve farklı bir renk ile kendilerini çok daha dinamik hissettikleri bilinmektedir. Hatta birçok anne adayının doğumdan sonra belki de ilk uğradıkları yer kuaförlerdir. Saç boyama konusunda hamilelik döneminde ısrarcı iseniz kuaförünüzden doğal içerikli ürün seçmesini istemeli ve bu anlamda üstünüze düşen sorumluluğu yerine getirmelisiniz.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Zararları Neler?

Saç renginde değişiklikler yapmak, beyazları olan kadınların bunu kapatmak istemesi gibi sebepler ve değişiklik yapılmak istenmesi kadınları saç boyamaya iten nedenler arasındadır. Normal zamanda da aslında kimyasal ürünlerin saça teması çok sağlıklı bir durum olmasa da bilinen bir etkisi olmadığından kadınlar için saç boyatmak önemli bir konudur.

Fakat hamilelikte saç boyama konusu dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni yapılan araştırmalar göz önüne alınırsa özellikle de hamileliğin ilk üç ayı saç boyatmanın bebeğe ciddi zararlar vereceği ispatlanmıştır. Bu nedenle ilk üç ay bu konuda son derece dikkat edilmeli ce saç boyatmadan uzak durulmalıdır.

İlk üç ayda boyatılan saçın katarakt ve beyin tümörü gibi daha birçok sağlık sorununa yol açtığı son dönemlerde kanıtlanmıştır. Geçmişe bakıldığında aslında saç boyaları artık günümüzde çok daha az kimyasal içermekte ve çok daha sağlıklı bir içerikle üretilmektedir. Fakat daha fetüs dediğimiz dönemde bebeğiniz için bu bile sağlık sorunu yaratabilmektedir.

Bkz: Hamilelikte Cilt Kuruluğu

Hamilelikte Saç Boyamanın Bebek Açısından Riskleri

Boyaların içinde bulunan kimyasallar deri yolu ile emilmekte ve annenin dolaşımına gitmektedir. Bu kimyasallar plesentayı da geçerek bebeğe ulaşmaktadır. Ve bebeğin kan dolaşımına giderek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Araştırmalara göre hamileliği boyunca saçını boyatmayan annelerin bebeklerinin sağlıkları diğerlerine nazaran çok daha iyidir.

Katarakt, bu boyaların içindeki kimyasalların bebeğe ulaşması ile onda görülebilecek önemli bir göz hastalığıdır. Fakat bunun yanı sıra boyalarda bulunan kimyasallar hamilelikte saç boyanır mı durumunda bebeğin sinir sistemine de ciddi anlamda zarar vermektedir.

Saçınızı Doğumdan Sonra Boyatın

Anne baba olarak bebeğinize karşı sorumluluğunuz daha doğmadan başlamaktadır. Onun için en doğru ve en sağlıklı şeyleri yapmakla yükümlü olduğunuzun bilincinde olmalısınız. Hamilelikte saç boyanır mı? konusu küçük gibi görünse de anne adaylarının büyük bir sorumluluğudur. Bebeğinize zarar vereceğiniz bildiğiniz bir durumu yapmak bilinçsiz bir davranış olacaktır.

Kendinizde yapmak istediğiniz değişikliği doğum sonrasına bırakarak bebeğinizin sağlığını da riske atmamış olursunuz. Özellikle ilk üç ay bu konuda çok riskli olsa da tüm hamilelik boyunca saç boyatma konusunda tedirgin olmalı ve bunu ileri bir tarihe ertelemelisiniz. Görüntünüzden memnun değil ve boyatma konusunda ısrarcı iseniz de ilk üç aydan sonra bitkisel içerikli boyalar kullanarak bu işlemi yapmanız hem siz hem de bebeğiniz açısından en sağlıklısı olacaktır.

5/5 - (54 votes)
“Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Zararlı Mı?” üzerine 2 yorum
  1. Günümüzde hamile kaldığımızı öğrendiğimiz anda “şimdi ne yapacağım” diye düşündüğümüz konulardan biri de hamilelikte saç boyamak güvenli mi sorusu oluyor. Hamileliğimizi hepimiz minimum kimyasala temas ederek ve zararsız besinleri tüketmeye özen göstererek geçiriyoruz. Peki saç boyamak da bu zararlara dahil mi? Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

    Cevapla
  2. Hamilelikte Saç Boyanır Mı? Zararlı Mı? is a blog post that discusses whether or not it is safe to dye hair during pregnancy. The author provides information on the potential risks and benefits of hair dye and concludes that it is generally safe to dye hair during pregnancy.

    Cevapla
Yorum yapın