Hamilelikte Saç Kesilir Mi?

Hamilelikte anne adayları her zamankinden çok daha fazla kendilerine dikkat etmekte ve birçok konuyu detaylı olarak araştırmaktadır. Bunlardan biri de hamilelikte saç kesilir mi?

konusudur. Bu konu eskilerden beri hamileyken saç kesilmesinin zararlı olduğu üzerinde yoğunlaşmıştır. Ama artık günümüzde birçok şey gibi bu konu da değişime uğramıştır. Yeni nesil anneler bu konunun saçma olduğu bebeğe bir zararı olmadığı görüşünde olsa da bazı anne adayları hala bu söylemin bir doğruluk payı olduğu düşüncesinde olduklarından dolayı hamilelikte saç kestirilir mi? Sorusuna hayır cevabını vermektedirler.

Hamilelikte Saç Kesilir Mi?

Bu konuda etrafınızdaki insanların ne dediğinden çok aslında bilimin yani doktorların ne dediği çok daha önemli olmalıdır. Hamilelikte vücuda alınan besinlerin bebeğe zararı olabileceği konusunda hem fikir olsak da saç kestirmenin doktorlar tarafından da bir zararı olmadığı açık bir şekilde söylenmiştir.

Bkz: Oligohidroamniyoz Nedir? Amniyotik Sıvısı Nasıl Arttırılır?

Doktorlar Hamilelikte Saç Kesilmesine Ne Diyor?

Hamilelik süreci birçok açıdan zor ve yorucu olmakla birlikte anne adaylarının birçok konuyu derinlemesine araştırmalarıyla da geçen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir hurafe olarak inanılmış bir söyleme göre hamileyken saç kesilmez söylemi birçok anne adayının kafasını karıştırmakta ve hiç yok yere tereddüde neden olmaktadır. Fakat uzmanların bu konudaki söylemleri özellikle yeni nesil annelerin bu inanışı yıktığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Doktorlar bilimsel açıdan hamilelik sırasında saç kesilmesinin bebeğe ve anneye bir zararı olmadığını söylüyor. Bu konuda içiniz rahat bir şekilde saçlarınızda istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Zararın aksine imaj değişikliği yapmanın annenin ruh sağlığına ve dolayısıyla bebeğe de iyi geldiği ve mutluluk hormonunun salgılandığı da bilinen gerçekler arasındadır.

Bkz: Test Yapmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileyken Saç Kestirmekten Korkmayın

Anne adayları dokuz aylık süreçte hem psikolojik hem de fiziki olarak birçok değişikliğe maruz kalmaktadır. Ve dolayısıyla kendilerini iyi hissetmek belki de en çok onların hakkıdır. Kadınlar için imaj değişikliği saçlardan başladığı için anne adayları da saçlarında değişiklik yapmak istemekte son derece haklılardır.

Hamilelikte saç kesilir mi? Diye aklına takılan anne adayları artık doktorlar tarafından da olumsuz bir etkisinin bulunmadığını bildikleri için bu dönemde saçlarıyla istedikleri gibi oynuyor ve kendilerini iyi hissetmeleri hamilelik sürelerinin de iyi geçmesine olanak sağlıyor. Yazımızın sonuna gelirken hamilelikte saç kesilir mi? Diye siz de soru işaretleri barındırıyorsanız bu konunun sadece bir söylemden ibaret olduğunu bebeğiniz ve size hiçbir zararının olmadığını bilmenizde fayda var.

Hamilelikte Saç Kesimi Caiz Mi?

Hamilelikte saç kesiminin günah olduğuna dair herhangi bir şey yoktur. Bu tamamen hurafedir. Dinimizde de hamileyken saç kestirmenin günah olduğuna dair bir bilgi yoktur.

Hamilelikte Saç Kestirmek Bebeğin Ömrünü Kısaltır Mı?

Hayır, kısaltmaz.

Hamileyken Saç Kestirilir Mi?

Evet kestirilir. Doktorlar; bu durumun bebeğe ya da anneye herhangi bir zararı olmadığını belirtmiştir.

5/5 - (19 votes)
“Hamilelikte Saç Kesilir Mi?” üzerine 2 yorum
  1. HAMİLEYKEN SAÇ KESİLİR Mİ? Bazı insanlar vücudumuza giren besinlerin bebeğe yarar sağlamak yerine saça yarar sağlayacağına inanır. Bu nedenle hamileyken saç kestirmez. Fakat uzmanlara göre, saçınıza giden besinler ile bebeğinize giden besinlerin birbiriyle alakası yoktur.

    Cevapla
  2. Hamilelik döneminde saç kestirmenin herhangi bir sakıncası olmayacağı gibi belki de yapılan kesimle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Özelikle yaz aylarında uzayan saçlar hamilelikte daha çekilmez bir hal alabilir. Saçlarınızı temizletmek, kesimini ve bakımını sağlamak rahatlığınızı sağlayabilir.

    Cevapla
Yorum yapın