Hamilelikte Salatalık Yenir mi?

Salatalık sağlık beslenmede olmazsa olmazlardandır. İçerdiği yüksek miktarda A ve C vitamini bulunur. Kalori değeri de çok düşüktür. 120 gram salatalık tükettiğinizde sadece 18 kalori alırsınız. 120 gram salatalığın besin değeri ise %79 karbonhidrat, %16 protein ve %5 yağdır. Peki, hamilelikte salata tüketimi nasıl olmalıdır? Hamilelikte salatalık yenir mi?

Hamilelikte Salatalık Yenir Mi? 🥒

Hamilelikte Salatalık PinHamilelikte salatalık çok faydalıdır. İçerdiği vitaminler hamile anne adayına ve bebeğe yarar. Salatalığı tek başına yediği gibi anne adayları salatanın içine karıştırarak ta yiyebilir. Hamile anne adaylarının en büyük sorunlarından bir tanesi ödem ve şişkinliklerdir. Salatalığın antioksidan ve ödem attırıcı özelliği sayesinde ödemi ve şişkinlikleri atmaya yardımcı olur.

Abartılmadan yendiğinde zayıflamaya da yardımcı olur. Salatalığın cilde de çok faydası vardır. Hamilelikte cilt bakımını destekler, cildin nemlenmesini sağlar. Anne adaylarının rahatsız edici şikâyetlerinden olan mide bulantısını da geçirir. Kabızlığa da iyi gelir. Su oranı çok yüksek olduğundan susuzluğa da iyi gelir. A ve C vitamininin ağrı giderici özelliği vardır. Hamilelikte salatalık tüketmek anne adayının ağrılarını dindirmektedir. Hamilelikte günde 2 ika 4 arasında tüketmekte sakınca yoktur.

Bkz: Hamilelikte kokoreç yenir mi

Hamilelikte Salatalık Yemenin Zararları 🥒

Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi salatalığında fazlası maalesef zararlıdır. Faydaları saymakla bitmeyen salatalık fazla tüketildiğinde zararlı olabiliyor. Peki, hamilelikte salata yemenin zararları neler? Öncelikle bütün meyve ve sebzeleri mevsiminde yemek çok önemlidir. Bu demek değildir ki mevsimi değilse yemeyin. Tabi ki mevsimi dışında seralarda yetişen meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte salata tüketimini abartırsanız, salatalık kabuğunda bulunan zirai ilaç ve kimyasal kalıntıları vücudunuzun tolere edemeyeceği duruma gelebilir. Buda hamile anne adayında ve bebekte toksin birikimine sebep olur. Size salatalığın ödem attırıcı özelliğinden bahsetmiştik. Çok fazla salatalık tüketirseniz vücut susuz kalabilir. Salatalığın içeriğindeki potasyumdan dolayı çok yendiğinde ishal yapabilir.

Hamilelikte salata çok kullanmak alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir, baş ağrısı yapabilir. Buda böbrekleri yorabilir. Unutmamamız gereken bir önemli bir konu salatalığın bile fazla tüketildiğinde zararı varsa, her şeyin fazlası zarardır.

Bkz: Hamilelikte maydanoz yenir mi

5/5 - (96 votes)
“Hamilelikte Salatalık Yenir mi?” üzerine 3 yorum
  1. En iyi çözüm su içmek olacaktır; Ancak salatalık %96 su içerdiğinden hamilelikte tüketilmesi sizin için faydalıdır. Hamilelik sırasında ve sonrasında cildiniz eski elastikiyetini kaybetme eğilimindedir. Bunu tamamen önlemenin bir yöntemi yoktur, ancak bu etkiyi azaltabilirsiniz.

    Cevapla
  2. Hamilelikte Salatalık Yemek Faydalı mı Gebelikte Salatalık Yemek Kilo Aldırır mı? Oldukça düşük kalorili bir sebze olduğundan dolayı kilo aldırmaz. İçerisinde bolca vitamin ve mineral olması bu konuda oldukça yarar sağlar. Kadınların günlük olarak alması gereken kalori ihtiyacı 1800 ila 2000 arasındadır.

    Cevapla
Yorum yapın