Hamilelikte Vantilatör Kullanmak Zararlı Mı?

Hamilelik süreci oldukça yorucu olmakla birlikte bir o kadar da farklı deneyimler kazandığınız ve çok farklı duygular hissettiğiniz bir süreçtir. Özellikle de ilk kez anne olacak adaylar için bu süreç çok daha heyecan dolu geçmektedir. Gebeliğin özellikle de son aylarının yaz mevsimine denk geliyor olması birçok anne adayını oldukça zorlamaktadır.

Hamilelikte Vantilatör Kullanmak Zararlı Mı?

Çünkü değişen hormonlar ile birlikte normal hayatında belki de hiç terlemeyen kişiler havanın sıcak olmasından dolayı oldukça rahatsız olabilirler. Serinlemek için her türlü çareyi aradığınızı belki de hiçbir şeyin sizin ferahlamanızda etkili olmayacağını biliyoruz. Bu dönemde birçok anne adayı serinlemek amacı ile vantilatör kullanmakta ve kendisini biraz da olsa serinletmeye çalışmaktadır. Fakat hamilelikte vantilatör kullanmak ne kadar sağlıklı isterseniz bir bakalım.

Bkz: Hamilelikte Kısır Yenir mi?

Sıcak Havalarda Hamilelerin Serinleme Aracı 🌡️

Hamileliğinizin özellikle de son ayları yazın kavurucu sıcaklarına denk gelmiş olabilir. Bu zamanlarda hamilelikle birlikte artan hormonel sorunların, vücut ağırlığının yanında bir de bu sıcak havalar ile baş etmek eminiz ki hiç de kolay değil. Anne adayları bir yandan serinlemek izlerken bir yandan da hem kendine hem de bebeğine zarar gelmemesi için dikkatli davranmalıdır. Hamilelikle vantilatör kullanmak hangi oranda ve şekilde size zarar vermez buna bir bakalım.

Eğer hamile kalmadan önce bu cihaza karşı bir alerjen durumunuz yoksa normal ayarında çalıştığında yine size bir zararı olmayacaktır. Fakat yüksek ayarda çalıştırıp tam karşısında durmanız kesinlikle sakıncalıdır. Özellikle de vantilatörü açık bırakarak uyumayı kesinlikle aklınızdan geçirmeyin. Çünkü böyle bir durumda sabah kalktığınızda her yerinizin tutulmuş olduğunu görecek belki de soğuk algınlığı yaşayacak ve hamilelik dönemindeki sorunlarınıza ve ağrılarınıza yenisini eklemiş olacaksınız.

Bkz: Hamilelikte Folidays Kullananlar | Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalı?

Hamilelikte Vantilatörün Doğru Kullanımı 🔆

Yaz aylarında normal insanlar bile çok fazla sıcaktan bunalıp serinlemek isterken hormonlarınızın da vermiş olduğu etki ile siz anne adayları çok daha fazla bu durumdan sıkıntı yaşarsınız. Bunun için de serinlemek tabi ki sizin de hakkınız. Ama hem kendiniz hem de bebeğiniz için dikkatli davranmanız gerekmektedir. Vantilatör ile serinlemek istiyorsanız aslında yapmanız ve sizin için en doğru olan şey yatmadan önce odanızı güzel bir şekilde havalandırmak olmalıdır.

Serinletme cihazlarını uyurken kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bir de en önemli detay vantilatörün direkt olarak size vurmasını önlemeli ve çok fazla yakınınızda olmamasına özen göstermelisiniz. Böylelikle hasta olmaktan kendinizi ve bebeğinizi tehlikeye atmaktan korunmuş hem de az da olsa serinlemiş olacaksınız. Hamilelikte vantilatör kullanmak yazımızdan da anlaşıldığı üzere dikkat edildiğinde ve doğru kullanıldığında size zarar vermeyecektir.

Bkz: Desolett Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

5/5 - (98 votes)
“Hamilelikte Vantilatör Kullanmak Zararlı Mı?” üzerine 2 yorum
  1. Yanlış klima kullanımları ile hamilelikte klima zararları meydana gelebilir. Klima çarpmasına maruz kalınabilir. Klima çarpmasının yanında zatürreye kadar götürebilecek kötü hastalıklar meydana gelebilmektedir. Hamilelik dönemlerinin son derece hassas dönemler olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

    Cevapla
Yorum yapın