Hamilelikte Zaditen Damla Kullananlar

Zaditen damla alerjik nezle (alerjik rinit) ve göz iltihabı (konjiktivit) için kullanılan bir göz damlasıdır. Peki, Hamilelikte zaditen dalma kullananlar var mıdır? Hamilelikte Zaditen damla kullanılır mı?

Hamilelikte Zaditen Damla Kullanımı

Hamilelikte alerjik reaksiyonlar artış gösterebilmektedir. Peki, hamilelik döneminde alerji olursanız ne yapmalısınız? Hamileliğiniz özellikle mevsim geçişlerine denk geliyorsa ve alerjik durumunuz size çok rahatsızlık veriyorsa, öncelikle doktora gitmelisiniz. Doktorunuz, tedavi gerekli görüyorsa ilaç tedavisine başlayabilir. Gebelik döneminde gerekli olmadıkça ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir. En yaygın kullanılan ilaç olan Zaditen Damla hamilelikte kullanılması durumudur.

Zaditen damlanın hamile anne adaylarında kullanımı ile ilgili çok az araştırma bulunmaktadır. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız Zaditen Damla kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz size Zaditen damlanın hamilelik döneminde kullanılması konusunda olası riskler konusunda bilgilendirecektir. Zaditen damla kullanırken hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı öneririz.

Gebelikte Zaditen Damla kullanımı doktorunuzun tavsiyesi üzerine olmalıdır. Doktorunuzun bilgisi dışında hamilelikte Zaditen damla kullanılması önerilmez.

Hamilelikte Zaditen Damla Kullanımı Zararları

Hamilelikte Zaditen damla kullanımı doktorunuzun reçete etmesi durumunda kullanılması önerilir. Doktorunuzun talimatları doğrultusunda gebelikte Zaditen damla kullanım dozuna ve süresine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Ateş, nezle, ürperme, baş ağrısı, öksürük ve vücut ağrılarıyla birlikte deri döküntüsü, deride kızarıklık, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar,
 • Deride ve gözlerde sararma, dışkı renginin açılması, idrar renginin koyulaşması (sarılık, karaciğer hastalığı, karaciğer iltihabı belirtileri).
 • Huzursuzluk, uyaranlara aşırı tepki verme, uykusuzluk (insomnia), sinirlilik, baş dönmesi
 • İdrar yaparken yanma hissi ve sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı (sistit-mesane iltihabı)
 • Ağız kuruluğu
 • Uyku hali, kilo artışı
 • Havale (nöbet, konvülsiyon), baş ağrısı, uyku hali, kusma, mide bulantısı, ishal
 • Kaşıntılı olanlar da dahil olmak üzere döküntü

Yukarıda yazılı hamilelikte Zaditen damla zararlarından herhangi birisini yaşıyorsanız derhal doktorunuza söyleyiniz.

5/5 - (23 votes)
“Hamilelikte Zaditen Damla Kullananlar” üzerine 2 yorum
 1. ZADİTEN tedavisinin ilk birkaç gününde tepkileriniz zayıflayabilir. Bu nedenle, araç ya da makine kullanırken dikkatli olmalısınız. ZADİTEN’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler ZADİTEN oral damla, hidrojene glikoz urubu içerir. Eğer daha önceden doktorunuz

  Cevapla
 2. Zaditen damla, bazı alerjik sorunların çözümünde tercih edilebilen bir ilaç olarak bilinir. Doktor gözetiminde kullanılır. Daha önce Zaditen Şurup hakkında bilgiyi vermiştik. Bir çok çeşidini görmek mümkündür. Oral damla, göz damlası şeklinde kullanılan ile şurup şeklinde olanı karıştırmamak gerekir.

  Cevapla
Yorum yapın