Hamileyken Düğünde Oynanır mı? 1 Seferlik Birşey Olur Mu?

Yaz dönemlerinde düğünlerin artmasıyla anne adaylarının endişe duyduğu durumlardan bir tanesi de hamileyken düğünde oynanır mı sorusudur. Bilindiği üzere hamilelikte hareket ve egzersiz bebeğin ve annenin sağlığı için son derece önemlidir. Hareket kısıtlaması gerektirmeyen riskli hamilelikler dışında tüm normal seyirdeki gebelik dönemlerde kasların güçlenmesi ve sağlıklı yaşam için günlük yürüyüşler ve hafif egzersizler ilk 6 ay için doktorlar tarafından önerilmektedir.

Son aylarda ise bebeğin ağırlığı nedeniyle herhangi bir risk almamak için egzersiz yapılması pek önerilmez. Düğünde oynamak hamileler için hafif egzersiz grubuna girebilmektedir. Ters hareket oluşturmadan, kaslarınızı zorlamadan ve belirli aralıklarla dinlenerek toplamda 1-2 saati geçmeyecek şekilde oynamak faydalı olabilir. Tabi ki bu durum da kişinin oynama temposuna göre değişiklik gösterir. Aşırı tempoda zıplayarak oynamak ve dinlenmeden saatlerce ayakta durmak pek sağlıklı olmayabilir. 

Hamileyken Düğünde Oynanır mı?

Özellikle sıcak havalarda düğün mekanları açık havada değil ise anne adayları için hamileyken düğünde oynanır mı sorusunun cevabı pek beklenilen şekilde olumlu olmayacaktır. Kapalı mekanlarda oksijen seviyesi insan kalabalığı ve hareket nedeniyle oluşan ter kokusu sebebiyle pek yeterli değildir. Bu durum da anne adaylarını belirli zaman aralığından sonra zora sokabilir.

Özellikle kapalı mekanlarda oynama sırasında terleme oranı artış gösterir. Normalden fazla terlemek vücutta su kaybına neden olacağından su tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca anne adaylarının oynarken kaybedeceği enerji nedeniyle kan şekerinin düşmemesi için uzun süreler aç kalmaması ve enerji alabileceği besinlerden yeterli miktarda tüketmesi gerekir. Düğün gibi eğlence organizasyonlarında heyecanlı bir ortam olduğu için genellikle insanlar yemek yemeyi su içmeyi unutabilir. Fakat hamilelerin bu tür ortamlarda beslenme ve su tüketimine ayrıca özen göstermeleri önemlidir.

Hamileyken Düğünde Oynanır mıPin

Hamileyken Halay Çekilir mi ?

Hamileyken Düğünde Oynanır mı? denildiğinde bir çoğunun aklına halay gelir. Ülkemizde Doğu bölgesinde yaygın olmak üzere neredeyse her bölgenin kendi geleneklerine göre halay çeşitleri bulunmaktadır. Düğünlerde en eğlenceli oyun grubu olarak tercih edilen halay yöresel olarak farklı tempolardadır. Hamileyken halay çekilir mi diye merak ediyorsanız bu durumun size özel farklı cevapları olacağını bilmeniz gerekir. Çekmek istediğiniz halay temposu çok yüksek ise bebeğinizi ve sizi zorlayabilir. Bu nedenle hafif tempolu halay çeşitleri olmadığı takdirde hamilelik süresinde halay çekmek mümkündür. Ayrıca yalnızca düğünlerde değil günlük hayatınızda da egzersiz yapmak için dans etmek bebeğinizin gelişimi ve hamilelik sürecinin rahat geçmesi için son derece önemlidir.

Hamilelikte Dans Etmek

Hamilelikte dans etmek son dönemlerde oldukça popüler bir egzersiz çeşididir. Birçok dans merkezinde özellikle anne adayları için dans grupları ve dersler yer alır. Dans etmek vücudun esneklik kazanmasına ve kasların güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle gebelik döneminde sevdiğiniz dansı ederken aynı zamanda sağlığınıza da katkı sağlamış olursunuz.

İlk 3 aylık süreçte hareket etmek son derece rahat olduğu için hamilelik döneminiz başladığı andan itibaren dans ederek egzersiz yapmanız mümkündür. Normal doğum yapmak isteyen anneler için özellikle oryantal, salsa, bale ya da zumba gibi danslar önerilir. Kasların gelişmesi ve vücudun esneklik kazanması son aylarda hareket zorluğu çekmemek adına oldukça etkilidir. Normal doğum için önerilen yürüyüşlerin yanı sıra evinizde de zorlayıcı olmayan hamilelikte dans figürleri ile günlük yaşamanıza ekstra hareket katabilirsiniz.

Hamileler Dans Edebilir Mi?

Müzik eşliğinde dans etmek stres ve hormonal dengesizlikler nedeniyle yaşanan duygu değişikliklerine de iyi gelmektedir. Ani hareketler yapmadığınız ve kaslarınızı zorlamadığınız sürece günlük rutin haline getirerek dilediğiniz kadar dans edebilirsiniz. Çeşitli dans kursu programlarını araştırarak diğer anne adayları ile birlikte sosyalleşebilirsiniz.

5/5 - (56 votes)
“Hamileyken Düğünde Oynanır mı? 1 Seferlik Birşey Olur Mu?” üzerine bir yorum
  1. Sorun olmaz zaten bcg hormonu salgiliyorsun tekrar hamilr kalma ihtimalinde yok. İçe bosalmada sıkıntı yok çünkü spermalarinn dolleyecegi bir yumurta yok iliskinin de 7. Aya kadar sıkıntı yokmuş ama yinede ilişki ye girince daha dikkatli olmak gerek. hayir cok cok nadr bir ihtml yumrtnin bida dollnmesi oda ilk 2 ay icn soz konusu snrm.

    Cevapla
Yorum yapın