Oligohidroamniyoz Nedir? Amniyotik Sıvısı Nasıl Arttırılır?

Bebek bekleyen kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de oligohidroamniyoz nedir? sorusudur. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında yeterli bilgi vermeye çalışacağız. Gebelik sürecinin uzun ve yorucu olmasının yanında bir o kadar da dikkatli olunması gereken bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz.

Her ay düzenli olarak yapılması gereken kontroller oldukça önem taşımaktadır. Çünkü bebeğin sağlık durumunun detaylı bir şekilde incelenmesi hem anne hem de bebek sağlığı ve gelişimi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Oligohidroamniyoz nedir? diye bakacak olursak, bebek anne karnında sıvı içinde yaşamaktadır. Buna amniyon sıvısı denir.

Oligohidroamniyoz Nedir?

Bazı durumlarda bu sıvının az olması durumu oligohidroamniyoz nedir? sorusunun da cevabı olmaktadır. Bu sıvı bebek ve anne için hayati önem taşımakta olduğu için arttırılması için gereken önlemleri alınması da şarttır.

Oligohidroamniyoz Nasıl Anlaşılır?

Gebelik süresince anne adayları düzenli şekilde gebeliğin ilk aylarında her ay, sonrasında ise her hafta olmak üzere kontrole gitmektedirler. Bu kontroller bebeğin gelişiminin normal olup olmadığı bir aksilik olması durumunda erkenden müdahale edilmesi için oldukça önemlidir. Anne adayının ultrason cihazına girmesiyle bebeğin sıvısının azalmış olduğu çok kolay bir şekilde tespit edilebilir. Çünkü hangi ayda hangi oranda sıvının olması gerektiği belli olduğu için beklenenden aşağı bir ölçüm olduğunda sıvının azalmış olduğu anlaşılır.

Amniyotik sıvı indeksi, bu ölçüm içim kullanılan bir birimdir. Anne adayının gebelik haftası ile sıvı ölçümü karşılaştırıldığında durumun normal olup olmadığı kolayca anlaşılır ve buna uygun şekilde doktor tarafından müdahale edilerek sıvının arttırılması sağlanır.

Amniyotik Sıvısını Arttırmanın Yolları

Bebek anne karnında bir kese içinde yaşamaktadır. Ve sıvı ihtiyacını da amniyon sıvısından karşılamaktadır. Eğer bu sıvı az olursa bebek yeterli beslenemediğinden idrarını da yapamaz ve bu da durumun karışmasına bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle düzenli olarak kontrole gitmenin ve doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmanın yanı sıra evinizde de kendiniz sıvıyı arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey kesinlikle bol su içmektir.

Anne adayı günlük olarak bol miktarda sıvı almalıdır. Bunu su başta olmak üzere çorba, ayran, taze meyve suları ile de karşılayabilir. Sağlıklı ve su tutan meyveler yemeniz de sıvının artmasında etkili olacaktır. Bu şekilde dikkat edildiğinde Oligohidroamniyoz nedir? sorusu artık sizin aklınızı kurcalamayacak ve en kısa sürede normal değerine gelerek bebeğinizi de sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmenizde etkili olacaktır.

Hamilelikte Oligohidroamniyoz Nedir?

Oligohidroamniyoz, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması demektir.

Oligohidroamniyoz Nedenleri Nelerdir?

Oniki parmak bağırsaklarının tıkalı olması, Anenin diyabet olması, omurgada açıklık gibi semptomlardır.

5/5 - (93 votes)
“Oligohidroamniyoz Nedir? Amniyotik Sıvısı Nasıl Arttırılır?” üzerine 2 yorum
  1. Amniyon sıvısı fazlalığı (polihidramniyoz) belirtileri Aşırı amniyon sıvısı çoğunlula gebeliğin (hamileliğin) ikinci yarısında birikir ve 32. haftadan sonra belirtiler ortaya çıkar. En önemli belirti karında hissedilen rahatsızlıktır. Diğer bazı belirtiler arasında nefes alamama, bacaklarda şişme (ödem) gibi belirtiler de görülür.

    Cevapla
  2. oligohidroamniyoz demek için son trimester'deki amniyon sıvısı miktarının 500ml'den daha az olmalıdır. ( son trimesterdedi amniyon sıvısı miktarı 500-2000 ml arasıdır.) en sık sebebi de erken membran ruptürü ne bağlı gelişen amniyon sıvı kaçağı 'dır. 2. en sık neden de plasental yetmezlik 'dir.

    Cevapla
Yorum yapın