Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmakla hamilelik testi nasıl yapılır? Parmakla yapılan hamilelik testi doğru mu? Hamile kalmak isteyenlerin evde denediği birçok test vardır. Hamile Olduğumu Evde Nasıl Anlarım? Evde Hamilelik Testi başlıklı yazımızda da bahsetmiştik. Evde yapılan testlerden bir tanesi de parmakla hamilelik testi. Peki, parmakla hamilelik testi nasıl yapılır? Sizlere bu yazımızda bu sorunun cevabını ve güvenli olup olmadığını anlatacağız.

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? 🤰

parmakla hamilelik testiPin

Korunmasız ilişki yaşayan çiftler ve hamilelik planlayan anne adayları hamile olup olmadıklarını biran evvel öğrenmek isterler ve sabırsızlanırlar. Bu meraklı anne adayları evde kendileri yöntemler bularak meraklarını gidermeye çalışırlar. Eskilerden beridir çok kişinin bilmediği ama kullanılan yöntemlerden olan el yada parmakla gebelik testi, hamileliğin oluşmasıyla rahimin yukarı çekilmesinden anlaşılmaya çalışılır.

3 Adımda Parmakla Hamilelik Testi Doğru Yapılışı 🖕

Sizlere 3 adımda parmakla hamilelik testini nasıl yapacağınızı anlatacağız. Parmakla hamilelik testi yapmadan önce soru-cevap bölümüne bakmayı unutmayın.

  • Hijyen çok önemli, eller iyice yıkandıktan sonra tuvalette oturur gibi pozisyona geçip ya da bir ayağınızı küvet gibi yüksek bir yere kaldırarak vajinanın giriş yolu açılır.
  • Vajinadan parmağınızı sokarak parmağınızın bir ete çarpıp çarpmadığına bakılır.
  • Eğer parmağınız bir et parçasına dayanıyorsa bu teste göre hamile değilsiniz, eğer parmağınız bir boşluğa gidiyor bir yere çarpmıyorsa parmakla hamilelik testi sonucunuz pozitif.

Bunun nedeni de şöyle açıklanmaktadır; hamileliğin oluşmasıyla rahimin yukarı çekilmesidir. El ya da Parmakla hamilelik testi yaparken en uzun parmağın orta parmak olmasından dolayı orta parmak kullanılmasının daha kolay olacağı önerilmektedir. Ayrıca eğer vajinal mantar veya enfeksiyon yaşıyorsanız lütfen denemeyin, mantar ve enfeksiyona meyilliyseniz de denememenizi öneririz.

Bkz: Yüzde yüz hamilelik belirtileri

Parmakla Hamilelik Testi Kesin Sonuç Verir mi? 👌

parmakla gebelik testiPinParmakla hamilelik testi ultrason olmayan dönemlerde ebelerin ve tecrübeli kişilerin kullandığı bir yöntem olduğu söylenmektedir. Ancak herkesin anatomik yapısı farklı olabileceğinden bu teste güvenmemek gerekir.

Parmakla hamilelik testinin sonucuna göre hayal kırıklığı da yaşamanız mümkündür. Tecrübe sahibi olmayan kişilerin parmakla gebelik testi yapması bize göre çok ta merak giderici olmamakla birlikte parmak ile hamilelik testi mikrop kapma açısından da riskli olabilmektedir. Bu testi evde yapan kadınlar %100 sonuca asla ulaşamamaktadır.

En güvenli test kan testidir. Günümüz anne adayları bilinçli ve her şeylerini doktorları gözetiminde takip etmeyi tercih etmektedirler. Böyle bir yöntem var olduğu söylense de denemenizi tavsiye etmemekteyiz.

Bkz: Hamile kalmak için pozisyonlar

Bilgi: İçeriği video izleyerek okuyabilirsiniz.

YouTube video

Parmakla Hamilelik Muayenesi Nasıl Yapılır? 🖕🏻

Orta parmağınızı vajina içerisine sokun. Rahim aşağı inmişse ve parmağınıza sert bir oluşum denk gelirse bu adet olacağınız anlamına gelir. Bu durumda hamile olmazsınız. Eğer tam tersi bir durum oluşursa ve parmağınıza herhangi bir sert oluşum denk gelmezse hamile olabilirsiniz. Bu durumda rahim yukardadır ve tutamazsınız.

Parmak ile Hamilelik Testi Doğru Mu? 👌🏻

Bu tamamen nasıl yapıldığına göre değişir. Eğer rahimdeki sertliği anlayabiliyorsanız evet kesin sonuçtur. Ancak parmak ile hamilelik testi yaparken hissettiğiniz rahim duvarı farklı bir bulgu olabilir. Yani yapan kişinin koyduğu teşhis baz alınır.

Parmak ile Hamilelik Testi Yapanlar 🤰🏼

Parmak ile hamilelik testini yaptıktan sonra rahim bölgesinde herhangi bir sertlik hissetmiyorsanız hamilelik testi alarak netleştirebilirsiniz. Parmakla hamilelik testi bu işin ilk adımı olup size önceden bilgi verir.

🖕 Elle hamile olup olmadığımı nasıl anlarım?

Elle yaptığınız hamilelik testinde rahim kontrol edilerek fikir sahibi olunabilir. Rahim kontrol edilir ve rahimde herhangi bir sertlik varsa bu kişinin gebe olmadığını, yakın zamanda adet göreceğini belirtir.

🗝 Eski usul gebelik testi nasıl yapılır?

Bir kap içerisine idrar koyulur ve idrarın üzerine 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Bu işlemden sonra idrar köpük köpük kabarmaya başlarsa kişinin hamile olduğu anlamına gelir. Buna karbonat ile hamilelik testi denilir ve eski zamanlarda uygulanan bir yöntemdir.

🕐Bir kadın hamile olduğunu ne zaman anlar?

Hamile olduğunuzda ilk 5-10 gün içerisinde bunu hissedebilirsiniz. Regl öncesinde ve sonrasındaki şişkinlik hissi ilk belirtiler arasında yer alır. Göğüslerde hassasiyet meydana gelir ve meme uçlarının çevresi kararlamaya başlar.

🖕Vajinaya parmak sokarak gebelik anlaşılır mı?

Parmakla hamilelik testi ne kadar güvenli? Kontrolü sağlayan kişinin yanılma payı yüksektir. Kesin bir sonuç olmamakla birlikte eskiden kullanılan bir yöntem olduğunu bilmenizde fayda vardır.

🤰🏼Evde eski usul gebelik testi nasıl yapılır?

Bu parmakla hamilelik testinden daha farklı bir yöntemdir. Bir kap içerisine idrar koyulur ve üzerine 1 çay kaşığı karbonat koyulur. Eğer karbonat eklendikten sonra idrar köpük köpük olursa hamile olduğu sonucuna ulaşılır. Ancak köpürmezse hamile olmadığınız anlamına gelir.

4.9/5 - (59 votes)
“Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
Yorum yapın